"Hade hellre kommit åtta"
En stark finalinsats. Men vilket snöpligt slut.Michel Tornéus var en centimeter från OS-bronset.Det svider som fan, sade svensken.
Relaterat
Mot världsettan Greg Rutherford fanns inget att göra. Britten hoppade 8,31 och tog OS-guldet överlägset.
Men bakom honom var det stenhårt.
Australiern Mitchell Watt tog silver på 8,16. Will Claye brons för USA på 8,12.
Och Michel Tornéus blev fyra på 8,11.
Men med lite perspektiv smäller kanske en fjärdeplats på OS rätt högt det också. Michel Tornéus har kämpat länge för den här sommaren.
Men direkt efteråt kunde svensken bara skaka på huvudet åt de små marginalerna.
- Jag kom fyra. Finns det någon värre placering på ett OS? säger han uppgivet. - Jag hade hellre kommit åtta.
Lördagskvällens OS-final på Olympiastadion i London den 26-årige Hammarbyhopparens första i ett globalt mästerskap.
- Jag kände att jag hade häng på medalj i dag, men lyckades inte ta till vara på chansen.
Svensken talade försiktigt om en topp åtta-placering som rimlig målsättning. Att hans nysatta svenska rekord (8,22) eller bronset från EM skulle göra honom till ett medaljhopp i London tog han med ro.
- Fast det är klart jag satsade på medalj, men det ville jag inte stå och säga innan finalen, säger Tornéus. - Så en centimeter... Just nu känns det inte alls kul.
Samtidigt var finalen nära att ta slut redan halvvägs.
Efter två dåliga plankträffar hade Michel Tornéus hoppat bara 7,63 och 7,80 och var i det läget borta från de åtta som fick hoppa vidare.
Men i tredje hoppet kom ett jättehopp - trots att det även där saknades så mycket som 13 centimeter till plankans slut. Tornéus hoppade 8,07 och gick, tillfälligt, upp på bronsplats.
Hoppet i fjärde omgången mätte 8,11. Det förde ytterst tillfälligt upp svensken på silverplats, men räckte till slut bara till en snöplig - men meriterande - fjärdeplats.








































