”Vi ska tråka ut dem”
Relaterat
– Det har varit tungt att stå vid sidan om, berättar backen som i kväll hoppas sänka Karlskrona.
Det blev inga nyförvärv för Halmstad Hammers under juluppehållet – men väl förstärkningar. Alla skadade spelare, bortsett från Fredrik Sjölin, är nu friska och kunde spela onsdagens match mot Kungälv.
Hetast av de comebackande spelarna är kanske Tobias Liberg som äntligen kan gå för fullt efter sin långtidsskada och som slog till med två assist direkt i sin första match på nästan tre månader.
– Det kändes helt okej för att vara första matchen efter skadeuppehållet. I dag (torsdag) är jag lite trött i muskeln kring ljumsken, men det stör mig inte på det sättet att det smärtar, berättar 28-åringen.
Det var den 18 oktober förra året, i hemmamatchen mot Kristianstad, som skadan, som länge kopplades samman med höftböjaren, uppkom.
– Vi trodde det var höftböjaren först, och skadan satt i samma parti, men det var ljumsken som var det stora problemet, säger Liberg som berättar att tiden, de nästan tre månaderna, som skadad var mentalt jobbig.
– Klart det har varit tungt att stå vid sidan om. Man är ju med för att kunna vara delaktigt för spel.
– Det har varit frustrerande, speciellt när de andra har tränat på isen och jag har fått åka och sätta mig på en träningscykel, tycker Liberg.
Men nu får den poängglade backen alltså vara med och leka med lagkamraterna igen. Och i kväll, i den andra omgången av Fortsättningsettan F, ska Hammers försöka lura topptippade Karlskrona HK på poäng.
– En helt öppen match tycker jag. Karlskrona hade byggt ett lag för Allettan med många lirare, men det är inte allt och det kanske är där det har spruckit för dem, siar Liberg.
Och i Hammers hemmaborg har KHK haft det förtvivlat svårt. Halmstad har gått segrande från båda säsongens möten och alla som var på plats kommer med säkerhet ihåg matchen då Niklas Wentzel avgjorde med en ”Foppa-straff” inför hela 2 467 personer.
– Enormt viktigt att att ha det psykologiska övertaget. De är favorittippade men vi visar att här tar man inga enkla poäng. Skönt att ha med det i bagaget, vi ska inte gå in o han någon respekt alls, menar Liberg som förra säsongen stod för 35 poäng, varav 16 mål, på 32 matcher.
Och segertaktiken har han klar för sig.
– Vi ska tråka ut dem och inte ge något gratis, det brukar funka mot lag som vill skönspela.
cViktigt att att ha det psykologiska övertaget. De är favorittippade men vi visar att här tar man inga enkla poäng.
tobias liberg, back i Hammers.












Tipsa oss!

