Jónsson känner sig inte hotad
Elitseriens bäste mittnia i fjol, men inte längre det givna förstavalet i Drott efter värvningen av Diego Pérez Marne. Det tycker Gunnar Steinn Jönsson, 23, är – positivt.
Relaterat
– Jag tror att vi kan spela bra tillsammans. Det är inget hot, nej, nej, säger islänningen – och ser ut att mena det.
Han står med en vattenflaska i ena handen utanför omklädningsrummet i Richard Hartmann-hallen i sydösttyska Chemnitz. Strax innan har Drott säkrat femteplatsen i försäsongsturneringen Champions cup genom att, inte helt väntat, slå ryska vicemästarna Zarija Astrakhan med 31–30 (15–15).
Matchen mellan de båda jumbolagen från lördagens gruppspel blev en rysare, där Drott kämpade sig tillbaka från ett tidigt tremålsunderläge och det andra tunga nyförvärvet, mittsexan Hans Karlsson från Ystads IF, avgjorde med matchens sista skott med tre sekunder kvar.
Men den store matchvinnaren var Jónsson, som trots att han varit krasslig under de senaste två veckorna hade krafter nog att göra sin bästa match under turneringen och gick i bräschen för Drotts vändning med elva egna mål, varav fem på straff. Dessutom passade han till ett antal fullträffar – inklusive Karlssons segermål.
– Det var ett perfekt slut. Vi kom inte sist och vi vann sista matchen – det är bra för hemresan, ler islänningen, som hade 14–15 timmar i buss framför sig i går kväll och i natt.
Jónsson gjorde stor succé under sin första säsong i elitserien och var en starkt bidragande orsak till att Drott tog sig till SM-final i våras. På finalbanketten prisades han som hela elitseriens bäste mittnia 2009/10.
Ändå valde klubbledningen alltså att plocka hem Diego Pérez Marne på samma position från den spanska ligan. Upplagt för tuff konkurrens och sneda blickar? Inte om man ska tro Jónsson.
– Jag tycker det är bra. Vi behöver bra spelare. Vi är olika spelare, Diego och jag, och det blir svårare för motståndarna att läsa oss, menar han.
På grund av Pérez Marnes fraktur i ena handen dröjer det en bit in på elitseriesäsongen innan svenskspanjoren är spelklar. När han återvänder lär det bli en del skift som vänsternia för Jónsson – vilket islänningen även fick testa flitigt i Chemnitz när Jesper Adolfsson fick chansen i mitten.
Men det skötte han galant, och kantrollen är heller inte ovan för honom:
– I alla de yngre stegen har jag alltid spelat vänsternia. Jag tror att jag har större chans att bli bra och viktig för landslaget som mittnia, men det är bra att få prova på att spela vänsternia också.
Hur bra är Drott den här säsongen?
– Jag tror att vi ska bli sämst topp fyra. Det är jämnt i toppen.
Men ni förlorade SM-finalen senast. Vill ni inte bli ett snäpp bättre?
– (Skratt) Vi tar det steg för steg.

























Tipsa oss!



