Halmia klart för ettan!
En målexplosion och 3–1 de första 21 minuterna – sedan var IS Halmia klart för division 1 efter just 3–1 (3–1) mot Nike på ett regnigt Örjans vall inför 1 369 personer.
– Otroligt skönt! Det här var vi jobbat för i fyra år, jublar tränaren Peter Lindau efter sedvanlig dusch med kläderna på.
– Men det har varit en jobbig säsong Allting gick på räls fram till i september – då var det tvärstopp. Därför var det oerhört starkt av grabbarna att ta sig samman och trots pressen att behöva vinna de fyra sista matcherna också gjorde det, fortsätter Lindau.
Och kunde sedan ge glädjebeskedet till alla Halmianer:
– Jag fortsätter! Det är ett fantastiskt gäng att jobba med och nu gäller det att fortsätta att utveckla spelet i ettan.
Halmia fick den drömstart som alla hade hoppats på när Egzon Maholi nickade in 1–0 på hörna redan efter åtta minuter.
Men jublet hade knappt hunnit lägga sig i höstrusket förrän det var kvitterat av Mattias Lagerstedt i anfallet därpå (Nikes enda före paus!) efter taffligt försvarsspel.
– Jag hade inte hunnit samla mig efter 1–0 förrän 1–1 kom och då kom 2–1, säger Peter.
Jodå, för i denna målexplosion kom sedan 2–1 ytterligare en knapp minut senare när Kushtrim Maholli fick se sitt skott från långt segla in i Patrik Behm Franssons högra burgavel.
Och när sedan Sebastian Crona vackert skruvade in 3–1 (21) på sina gamla lagkompisar var det sedan aldrig något snack om saken, även om nerverna gjorde att Nike fick några chanser på slutet.
– Jag vågade inte tro på det förrän det var tio sekunder kvar, medger Lindau.
Då spelade det ingen roll att Tvååker i sin match vände 0–1 till 3–1 mot Torn.
Lördag kväll blev det fest på Bar Mezzo.
– Samma upplägg som när vi vann trean, inflikar Peter.
Läs mer i måndagens tidning























