Annika vill hjälpa Hallandia till elitserien
Kvalspöket har förföljt Hallandia de senaste åren men klubben och spelarna är fast övertygade om devisen tredje gången gillt till våren.
Relaterat
Men mycket jobb återstår för att nå det hägrande målet i Elitserien och en viktig hörnsten är det lagbygge som pågår hela tiden.
Senaste tillskottet hos allsvenskarna är Spader Dams Annika Andersson som efter ett sabbatsår känner sig motiverad och vill vara med på resan till Elitserien.
– Jag studerar på Högskolan på ekonomiprogrammet och fick suget tillbaka och Hallandia är ju inget ”skitlag”, ler Annika.
Som 15-åring gjorde Annika debut i Elitserien och hon var med och ta hem två SM-guld i åttamanna. Spader Dam är en känd plantskola och även Annika utvecklades i rask takt.
– Jag spelade JSM 2005 och blev trea individuellt, men trots flera försök till kom jag inte längre.
Annika trivs allra bäst runt och i ett kollektiv och vill gärna peppa sina lagkamrater.
– När jag spelar individuellt tänker jag för mycket och det är inte bra, förklarar hon.
I Hallandia har det hittills blivit en mjukstart för Annika och den aktuella formen är ett frågetecken. Stora delar av truppen har varit på träningsläger i Nässjö och med landslagets ledare Eva Larsson som mentor och pådrivare har spelarna fått lära sig ganska mycket om teknik och precision.
– Det viktigaste är att kunna göra samma saker om igen flera gånger, förklarar Camilla Andersson, som i år blivit framröstad som länets främsta bowlare på damsidan.
Camilla är som vanligt en viktig kugge i laget och jakten mot seriesegern och ett lyckat elitkval sker med några få ändringar i truppen.
– Förutom Annika är Ljungbys Linda Fast ny i klubben och comeback blir det för Noy Khaokhan, säger Camilla.
På förlustsidan finns Mie Hansson som flyttar till Karlshamn för studier. Hallandias allsvenska premiär sker i Rejmeshallen mot SBC. Malmölaget är definitivt en jämbördig motståndare och matchen är av stor betydelse.





























