Sofia vann i rekordfart
48 minuter. Så lång, eller snarare kort, tid tog det för Sofia Arvidsson att besegra rumänskan Sorana Cirstea med 6–1, 6–2 och ta sig vidare till andra omgången i US Open.
Relaterat
– Lite skillnad mot förra gången. Då tog det tre timmar, skrattar en nöjd Sofia i mobilen från New York.
Med ett kvicksilver på termometern som visade en bra bit över 30 grader var Halmstadtjejen inställd på en lång och svettig kamp.
Men så blev det inte.
Sofia gick, via bra returer och en tung backhand, direkt fram till 6–1 och 4–0 innan hon tappade serven blankt innan hon bröt på nytt och sedan avgjorde fram till 6–2.
– Jaså, stod det 4–0? Jag hade ingen aning eftersom jag försökte lura mig själv att det stod 2–2 för att behålla koncentrationen eftersom hon har stor potential och att det gäller att inte släppa in henne i matchen.
– Annars är det lätt hänt att man börjar fundera på vad man ska äta till lunch – att man redan är i omklädningsrummet, förklarar hon.
Men funderingarna kring segerlunchen kunde hon spara tills efter matchen sedan Arvidsson behållit fokus och vunnit 54 poäng mot rumänskans 34.
– Hon spelar mycket på knock, det är mycket tv-bollar, och får hon trycka till bollen först får man springa. Därför var taktiken att ta kommandot direkt och vara aggressiv på returerna.
Det är också något som hon har tränat hårt på på sistone, vilket hon även fick ett kvitto på med finalplatsen i ITF-turneringen i Bronx i helgen.
– Ja, det är första gången på väldigt länge som jag känner mig så förberedd inför en turnering. I somras var jag utmattad och i stället för att då kanske vila fortsatte jag att spela och blev naturligtvis inte bättre av det.
Att tränaren Lars-Anders Wahlgren tidigare tränade just Sorana Cirstea hade dock inte så stor betydelse, anser Arvidsson.
– Njae, ett och annat tips gav han väl. Men jag hade bra koll på sedan i fjol i Fed Cup. Då spelade vi ju i tre timmar, påpekar hon och avser 8–6 i skiljeset den gången.
Cirstea, nu rankad 81:a, har dock varit rankad 23:a i världen och nästan den placeringen har, 27:a, har landsmaninnan Alexandra Dulgheru som blir halländskans nästa motståndare på torsdag.
– Jag har aldrig mött henne och eller ens sett henne spela. Så jag får väl höra mig för nu. Men jag vet att hon kvalade in till Warszawa i fjol och vann turneringen och att hon gjorde samma sak i år. Och det var på grus.
Men redan i dag väntar ny match för Sofia – detta i par med Johanna Larsson.
Men eftersom Anna Tjekvetadze/Aleksandra Wozniak har lämnat w o väntar ett annat par.
– Johanna och jag kompletterar varandra bra så det ska bli riktigt kul att spela dubbel ihop här i US Open.




























