Liberg klar för Halmstad Även Nyberg från elitserien förstärker
Relaterat
Ett nyförvärv med elitserierutin och nytt kontrakt med kvalseriens bästa back- i går var helt enkelt en väldigt bra dag för Halmstad Hockey.
– Det känns riktigt bra. Det var alltid Halmstad som gällde och det var bara några små kontraktsdetaljer som vi skulle komma överrens om, säger Tobias Liberg som alltså skrivit på för ytterligare ett år i Halmstadklubben och nu ser fram emot nästa säsong.
– Vi har lyckats behålla stommen i laget och jag tycker att vi har ett riktigt slagkraftigt lag. Det känns som att vi som nykomlingar kan gå in och spela ganska avslappnat den här säsongen och det ska bli väldigt intressant att se vad vi kan göra, säger han
De två nyskrivna kontrakten innebär att Halmstad Hockey nu har full backbesättning och lagets tränare Niklas Söderström är mycket glad över nyheterna.
– Tobias Liberg är ju en av seriens absolut bästa backar och det är jättepositivt att han stannar. Även Magnus känns väldigt intressant, säger han.
Nyförvärvet Magnus Nyberg, som har spelat fyra matcher med Timrå i elitserien, spelade förra säsongen 44 matcher för Sundsvalls Hockey i allsvenskan.
– Han är en ung kille som ville testa på att spela i den här divisionen och hade önskemål att spela för oss. Nu hade vi möjligheter att ta hit honom och det känns riktigt bra säger Söderström som tror att den 22-årige Nyberg kan bli en riktigt bra tillgång för klubben.
– Det är en spelskicklig back som vi hoppas på att få mycket användning av .
Backsidan är nu klar för Halmstad Hockey men föreningen hoppas på att förstärka offensiven innan säsongen börjar.
– Truppen ser bra ut men vi vill ha in en riktigt bra forward till innan vi är klara, säger Söderström.

























Tipsa oss!





Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 jul 2009 12:37 Forza HH (Ej registrerad)
När Hammers kickades igång 1997 blev det en hockey-boom i Halmstad. Dyra marknadsföretag tog hand om driften och en spelare i division fyra plockade ut 15.000 i månaden - tills arbete ordnats. Arbete erbjöds men tackades nej till - Och enligt kontraktet (som var dåligt formulerat) stod det ingenting om att man fick tacka nej till jobb - Så lön kunde fortsätta att plockas ut.
Sedan kom elitlicenser och utbildningsbidrag som en negativ överraskning. Det fanns även personer som satt i dåvarande styrelse... (vart dem är idag kan vi låta vara osagt - De sitter hur som helst INTE i Halmstad Hockeys styrelse).... som utnyttjade sponsring i rent materiellt personligt syfte! Halmstad Hockey våldtogs innifrån och räddningen kom försent!
Det handlar inte handlar om några fantasilöner någonstans. Varför tror ni man fick släppa publikmagneten Viktor Lövstedt till Olofström? T.o.m. Gislaved bjöd över Halmstad!
Halmstad Hockey har fötterna på jorden och driftas med förnuft och engagemang!
Skrivet 5 jul 2009 12:11 Krossa FFF (Ej registrerad)
"Även Nyberg från elitserien förstärker" ???? Med den rubriken låter det som om han spelade i Elitserien förra säsongen. Han gjorde 4 inhopp som junior i Timrå 06/07. Kom igen HP!
Skrivet 4 jul 2009 17:10 en som inte loves mif precis. (Ej registrerad)
tycker inte det är något luftslott. de har förstärkt med många spelare som har spelat i klubben innan. tror inte hellar att de e samma löner. de kommer ju lite roligare lag nu o spelar vilket kan dra lite mer folk. men rögle kommer ni aldrig mer att slå...