TV: Jolie Brise vinnare
av Tall Ships Races
Efter den stora "Crew parade" där ungefär 2 000 besättningsmän paraderade från hamnen till Stora torg stod det klart att Jolie Brise var vinnare av Tall Ships Races. HPTV var där.
Relaterat
Artikelserie
- Tall Ships Races
- Lugn helg under Tall Ships Races 2011-08-07
- Ojämn Timbuktu avslutade fredagen 2011-08-06
- Publiken vaknade mot slutet av Toves konsert 2011-08-06
- Träbåtar och träbrädor 2011-08-05
- Tall Ships Races invigt 2011-08-05
- Nu kommer skeppen! 2011-08-05
- "Undvik att köra i centrum" 2011-08-04
Paraden gick av stapeln klockan 16 i lördags. Den började vid Ocean Stage vid hamnen och avslutades på Stora Torg.
På toret hölls en prisceremoni där över 40 priser delas ut, bland annat till vinnarna i dem olika fartygsklasserna och det åtråvärda vänskapspriset.

















Vad tycker du om paraden?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 aug 2011 22:40 kocken (Ej registrerad)
vilka härliga dagar med glada människor och manifika båtar riktigt fröjd för ögat att gå på hamnen och bara titta dessa enorma segelbåtar och värdet har varit underbart med lite sommar regn.. får hoppas verkligen att den här traditionen fortsätter i våran stad rolig inslag i semester tider då folk har tid och det finns massor med turister och det bli nog en bra slant kvar när allt är över...själv var jag och kollade läget vid halv nio och det var massor med folk kvar...och det har faktiskt mycket lungt i stan under de här dagarna fast det har varit mycket folk i rörelse
Skrivet 7 aug 2011 21:53 Bosse i boskogen (Ej registrerad)
Stort tack till Halmstads kommun och andra intressanter som fixade denna utomordentliga segel festival. Mera sånt och skönt att se att vi inte kopierar stockholms pridefestival, den festivalen kan dom ha för sig själva.
Skrivet 7 aug 2011 09:14 KS (Ej registrerad)
Det bästa som hänt Halmstad Vilken fest Ett stort tack till alla som arbetat med detta Lägg inte ner Marinfestivalen det tillhör Halmstad drar mycket folk även in pengar