Pensionärernas bästa den enda ledstjärnan
SPI-ledaren Arnold Gustavsson är beredd att ”gå till sängs” med antingen den borgerliga alliansen eller den rödgröna oppositionen.
Relaterat
Van sidbytare. Den inbitne tennisspelaren Arnold Gustavssons politiska svängningar under de senaste mandatperioderna, då han gjort upp med både alliansen och det rödgröna blocket, visar på en flexibilitet som han använder sig av även på tennisbanan.Foto: Jörgen Alström
Fakta
Lite om Arnold Gustavsson
Namn: Nils Gustaf Arnold Gustavsson
Ålder: 78 år
Familj: Fru, son, dotter samt fyra barnbarn som alla är flickor.
Bostad: Villa i Söndrum.
Arbete: Ja, som pensionär.
Inkomst: 283 500 kronor (inkomståret 2008).
Bil: Renault 19, 1992 års modell samt Saab 95 från 1999.
Uppdrag: Ordförande för SPI i Halmstad, ledamot i kommunfullmäktige och dess valberedning, Halmstads Rådhus AB, Halmstad & Co AB, fastighetsnämnden, kommunstyrelsens arvodes- respektive verksamhetsberedning samt ersättare i kommunstyrelsen, Halmstads Näringslivs AB och Halmstads Flygplats AB. Är dessutom vice ordförande i Söndrumshallens ekonomiska förening samt ledamot i Handbollsförbundets valberedning.
Intressen: Tennis, idrott, miljö, familjen och inte oväntat politik.
Tre frågor till Arnold Gustavsson (SPI)
Efter att ha läst bådas program om flyktingpolitiken kan man undra vad som egentligen skiljer mellan SPI och Sverigedemokraterna?
– Vi har inget emot invandrare som personer och vi vill inte utvisa dem. Men flyktingpolitiken är dålig när det exempelvis tar alldeles för lång tid att få besked om man får stanna eller inte. Vi säger också att de som begår grova brott inte ska få vara kvar i Sverige. Det är spelreglerna det är fel på, inte på invandrarna.
Vad vill SPI göra med Örjansskolan?
– Vi tycker samma som alliansen att det på sikt ska byggas en ny skola på Sofieberg. Örjansskolan får därmed vila några år.
Vilket block ska du och SPI göra upp med nästa mandatperiod?
– Det bestämmer vi efter valet den 19 september. Så gjorde vi efter valet 2002 då vi gjorde upp med Socialdemokraterna och 2006 då vi valde att samarbeta med alliansen. Ingen vill kanske ha med oss att göra. Men en röst på oss är en röst för pensionärernas bästa.
– Vi jobbar alltid för pensionärernas bästa, hävdar han själv.
Trots litenheten och blott tre av de 71 mandaten i kommunfullmäktige har SPI haft stort inflytande och suttit med vid makten de två senaste mandatperioderna. Och det är Arnold Gustavsson stolt över:
– Efter valet 2006 hade vi långa diskussioner med båda blocken. Vi hade en lista med tolv punkter som var viktiga för oss. Alliansen ställde upp på nästan allt. Tre punkter lades till och sen skrev vi ett avtal med alliansen. De erbjöd många och bra platser i styrelser och nämnder som vi var nöjda med. Sossarna verkade inte vilja förhandla med oss och jag har en känsla av att de trodde att vi var självklara. Men jag tycker även att vi hade ett bra samarbete med Socialdemokraterna när vi styrde tillsammans 2002–2006, säger SPI-ledaren.
Nyligen begick han det stora politiska misstaget att svika alliansen i en av deras viktigaste politiska frågor, den om att utsätta kommunal verksamhet för konkurrens.
SPI sade nej till de privatiseringsplaner alliansen har för driften vid Andersbergs- respektive Patrikshills äldreboende. Även om frågan om konkurrensutsättning ingick i de avtalade 15 punkterna vill han inte ta ordet svek i sin mun. Inte ens avtalsbrott.
– Vår uppgift är att ta tillvara på pensionärernas intressen och i det här fallet är det kanske fel grupp att privatisera eftersom det handlar om dementa och sjuka människor. Vi vill först ha en utvärdering av de privatiseringar som redan gjorts och tala med de anhöriga, försvarar sig Gustavsson.
Men det är väl ändå ett svek mot den uppgörelse du har med alliansen? Har du fler planer på att svika alliansen?
– Man kan göra avkall på avtalet bara man informerar om det innan. Och det är inte jag utan SPI som sagt nej beträffande Andersberg/Patrikshill. Jag informerade Gunnel Bengtsson (C enterns kommunråd) om detta i förväg, Nej, jag har inga planer på det och jag kallar det inte för svek, säger Gustavsson till sitt fortsatta försvar.
Under den gångna mandatperioden är han extra nöjd med att ha fullbordat två SPI-motioner. Dels det handikappanpassade havsbadet på Östra stranden, dels fria bussresor för de som är över 75 år.
– En gång i tiden blev vi hånade för busskortet. Hittills i år har 200 000 resor genomförts. Nu går vi till val med att kräva fria resor från 70 år. Vi tar fem år åt gången så nästa krav blir gratisresor för alla över 65 år.
Efter att ha tagit ny luft släpper han nyheten att SPI mycket väl kan stödja det rödgröna förslaget om att införa ett års- och busskort som ska kosta 1 000 kronor för obegränsat antal resor inom kommunen.
– Jag kan tänka mig att införa ett 1 000-kronorskort. Bussarna går tomma ibland och de skulle fyllas plus att det är bra för miljön om fler åker kollektivt, säger Gustavsson i sin flört med Socialdemokraterna.
Arnold Gustavsson har även två beslut som han är direkt missnöjd med:
– Försäljningen av billig mark till Travsällskapet var inte bra. Vi fick löften om nya jobb och en utbyggd verksamhet. Men nu fick Kungsbacka alltihop. Det andra jag inte är nöjd med är utbyggnaden av lokaler inom äldreomsorgen. Men ambitionsnivån har varit högre än vad vi har pengar till. Däremot är jag nöjd med vården och omsorgen. Det jag hört är att den är bra.
I det lokala valmanifestet sätts pensionerna i centrum. De ska återställas och följa löneutvecklingen. Men det är en fråga som Halmstads kommuns politiker i praktiken inte kan påverka alls.
– Vi tar med det och driver frågan i syfte att påverka opinionen så de orättvisa pensionerna kommer fram i debatten.
Är det inte väl populistiskt att driva en fråga man på lokal nivå inte kan göra någonting åt?
– Jag kallar det opinionspåverkan!
Inför nästa mandatperiod kommer SPI att fortsätta driva några av sina käpphästar vidare. Exempelvis kravet att ett par ska har rätt att bo ihop den dagen det blir dags att flytta till ett särskilt boende.
– Men vi kommer ingenstans. Nu har Folkpartiet i riksdagen motionerat om att parboende ska bli lag. Kristdemokraterna pratar också om samma sak.
Krav på en lång badbrygga, i höjd med Ryttarvägen på Östra stranden, ligger också fast. Det samma gäller förbättrad kvalitet på maten inom äldreomsorgen.
– Maten ska lagas där den äts eller vid ett skolkök i närheten. Det bör också finnas fem rätter att välja mellan. För de äldre är maten och matstunden det viktigaste som finns, anser Arnold Gustavsson.
Knappt var tionde pensionär röstade på SPI vid förra valet. Vad de den gången inte visste var om rösten till slut hamnade i det borgerliga eller socialistiska blocket. För Arnold Gustavsson tycks inte ha några politiska skrupler när det gäller vilket block han kan tänkas samarbeta med.
– Men jag samarbetar aldrig med kommunister eller nazister, påpekar han.
c Jag kan tänka mig att införa ett 1 000-kronorskort. Bussarna går tomma ibland och de skulle fyllas plus att det är bra för miljön om fler åker kollektivt .
ARNOLD GUSTAVSSON (SPI)
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 aug 2010 15:24 utlänning som gillar äldre (Ej registrerad)
Jag tror ni inte fattar hur det funkar. Om man har medborgarskap i ett land så får man inte ta bort det!! Det är en världslag som gäller alla länder som inte får brytas!!!
De som begår brott innan de är svenska medborgare kan bara utvisas…
De sa inget som SD säger och de tycker inte alls som SD!!
Hälften av personalen som jobbar inom äldreomsorgen är invandrare som har nöjda patienter i patienternAs egna hem och i servis hus.
Skrivet 22 aug 2010 17:47 BM (Ej registrerad)
Olle (Ej registrerad) skrev: I faktarutan i artikeln står det "Vi har inget emot invandrare som personer och vi vill inte utvisa dem. Men flyktingpolitiken är dålig när det exempelvis tar alldeles för lång tid att få besked om man får stanna eller inte. Vi säger också att de som begår grova brott inte ska få vara kvar i Sverige."
Det där är ju väldigt likt Sverigedemokraterna. Vill man genomföra det där är det bättre att rösta på SD så att de kommer in i riksdagen. SPI kommer ju knappast in.
SPI är mycket bättre än SD när det gäller invandrare, jag håller med är de som begår grova brott ska utvisas direkt till sina lender.
Skrivet 20 aug 2010 12:47 Olle (Ej registrerad)
I faktarutan i artikeln står det "Vi har inget emot invandrare som personer och vi vill inte utvisa dem. Men flyktingpolitiken är dålig när det exempelvis tar alldeles för lång tid att få besked om man får stanna eller inte. Vi säger också att de som begår grova brott inte ska få vara kvar i Sverige."
Det där är ju väldigt likt Sverigedemokraterna. Vill man genomföra det där är det bättre att rösta på SD så att de kommer in i riksdagen. SPI kommer ju knappast in.