Ratat skilsmässoförslag får nytt liv
Relaterat
Sverige satte stopp för gemensamma EU-regler för skilsmässor för ett par år sedan. Nu dyker förslaget upp igen, men som ett projekt för bara tio länder. Och Sverige tänker inte vara med.
I nästa vecka tänker EU:s nya justitiekommissionär Viviane Reding lägga fram ett förslag om vilket lands lagar som ska gälla när ett par vill skilja sig. Det kan handla om par med olika nationalitet, gifta som bor i olika länder eller makar som bor i ett annat land än sitt hemland.
När förslaget var aktuellt senast gick det inte att nå enighet, främst för att justitieminister Beatrice Ask (M) satte sig på tvären. Annars brukar Sverige inte höra till bråkstakarna i EU, men i den här frågan ville Ask inte kompromissa. Argumentet var att hon inte kunde tänka sig att svenska domstolar skulle döma efter ett annat lands lag, vilket skulle kunna bli fallet, och att hon inte kunde tänka sig att tumma på rätten att skilja sig.
Nu vill en grupp på tio länder prova en nymodighet i EU:s nya fördrag - möjligheten för en grupp länder att gå före med lagstiftning om inte alla EU-länder är med på noterna. Viviane Reding är mer än villig att gå dem till mötes.
I Frankrike, Spanien, Italien, Österrike, Bulgarien, Grekland, Ungern, Luxemburg, Rumänien och Slovenien kommer makarna i framtiden att kunna välja enligt vilket lands lagar de ska skiljas. Det behöver inte vara ett EU-lands lag, men makarna måste ha anknytning till landet till exempel genom att ha bott där.







