C-minister mötte matföretagare
”Bonden måste tjäna pengar”, var budskapet när jordbruksminister Eskil Erlandsson (C) gästade Laholm i går.
Relaterat
Det var Laholmscentern som bjudit in ministern och en rad lokala matentreprenörer till Rökeriet i Laholm.
– Mitt mål är att Sverige ska exportera lika mycket livsmedel som vi importerar, slog Erlandsson fast.
Hans recept för detta är att öka inkomsterna för bönderna.
– Bondens lönsamhet är det enda som kan leda till ökad produktion. De som producerar råvarorna måste få större del av det som vi konsumenter betalar.
Eskil Erlandsson talade sig varm för sitt projekt Matlandet.
– Kring maten kan vi skapa 20 000 nya arbetstillfällen, menade Erlandsson som bland annat ville se fler lokala matförädlare och mer av matturism på landsbygden.
Bland övriga förslag som nämndes var sänkta egenavgifter, schablonavdrag, körkort för djurskyddsinspektörer och satsningar för godare mat i offentliga kök.














