Strömavbrott driver företag från Laholm
Strömavbrotten är så korta att de knappt märks. Men de kan betyda döden för elektronisk utrustning. Thomas Lithén, som driver ett IT-företag, är besviken på Södra Hallands Kraft och överväger nu att flytta sitt företag.
Relaterat
– Jag kan inte lägga ner hundratusentals kronor för att SHK inte kan leverera ren ström, säger Thomas Lithén som driver IT-bolaget Webnoice på Mellby industriområde.
Han berättar att upprepade sekundlånga strömavbrott givit driftstörningar som gjort att han förlorat kunder. Dessutom har utrustning gått sönder.
– Jag är snart uppe i 50 000 kronor, suckar Thomas Lithén som för ett drygt år sedan flyttade sina servrar från Helsingborg till Laholm.
Kundernas data, som lagras hos Webnoice, måste finnas ständigt tillgänglig. Lithén ser nu ingen annan råd än att driva sin verksamhet i en annan kommun.
– Jag har nästan tagit beslutet att flytta. Det går inte att ha ett IT-företag här, säger Lithén och fortsätter:
– Ska Laholm vara i spetsen som företagarkommun måste man ta tag i det här.
Flera företag HP talat med känner igen problemen. Christer Einarsson, IT-ansvarig hos verkstadsföretaget Micor på Nyby industriområde, säger:
– Sedan i slutet av maj har det varit mycket strömavbrott. Det knäcker nätdelar och kort i datorer och maskiner. Ser jag att det blinkar till i lamporna får jag gå en runda och se hur mycket som stannat och vad som har gått sönder.
Det finns säkerhetssystem som skyddar mot över- och underspänning på nätet. Men både Christer Einarsson och Thomas Lithén menar att det är svårt att skydda all utrustning.
– Vi har 30 pc-datorer och man kan inte ha det på allt, säger Christer Einarsson.
– Jag har satsat en del pengar på skydd, men man kan inte ha hur mycket som helst. Då är det bättre att flytta till någon stad som har bättre elleverans, säger Lithén som tillägger att han aldrig hade några problem i Helsingborg.
Enligt Lars-Olof Olsson, driftschef på SHK, har det varit ovanligt mycket elstörningar under sommaren. Kabelfel och fåglar har givit kortslutningar följda av snabba återinkopplingar.
– Vi är medvetna om problemen, men det är svårt att göra något åt dem. Eftersom vi har mycket luftledningar kan till exempel en fågel orsaka en kortslutning i 20 kV-ledningarna. Då får man en sättning i nätet.
– Viss elektronik har problem med detta. Många har ringt och klagat att elektriska maskiner går sönder, säger Lars-Olof Olsson.
I till exempel Helsingborg lär man inte alls ha de här problemen?
– Det är klart att ett landsbygdsnät med mer friledningar är mer utsatt än ett stadsnät där allt är nedgrävt. Men just i sommar har vi haft en del otur med kabelfel också.











Tipsa oss!





Har du också drabbats? Kommentera!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 sep 2010 12:05 Messersmith (Ej registrerad)
Det är inte lätt att syssla med IT-drift. Det finns massor av saker att tänka på. Och det blir inte billigt om man ska uppnå en sån standard så att man kan sälja IT-drift utan att behöva skämmas för det. Ett av kraven är att man klarar ett strömavbrott på 15 minuter och att datorerna stängs ner automatiskt innan batterierna ta slut. Om Thommas inte ens klarar strömspikarna i Mellby så kan man misstänka att han har ett hemmabygge med lågprisdatorer som definitivt inte ens klara det kravet.
Till Christer:
Det finns UPS'er för drygt 500 kr (+ moms) som man kan koppla till en vanlig dator. En sådan förlänger livslängden ordentligt för en vanlig arbetsstation och det är riktigt dumsnålt att inte ha sånt på all elektronik om man är rädd om. Om du räknar på var ett driftsavbrott kostar så har du en payofftid på mindre än en månad.
Skrivet 3 sep 2010 13:13 Jesper (Ej registrerad)
Jag tycker alla ska bosätta sig intill stamledningarna och koppla på sig direkt där, då kan det ju inte bli så stora problem med kablarna? (Alternativt så får väl elbolagen underhålla och uppdatera ledningsnätet, så vi får vad vi betalar dyrt för)
Skrivet 3 sep 2010 11:51 Skogsmulle (Ej registrerad)
Just det vi lever 2010 och vi ute i skogen använder inte fotogenlampor så vi behöver ström vi också. Ps vi behöver dessutom ström för att få runt värmen med´cirkulasionspumpen. En sak för sydkraft att ta tag i. Fins en bra bok att läsa... Så funkar det!