Apoteket i Laholm privatiseras i dag
Idag bryts ett 38-årigt statlig monopol. På apoteket i Laholm börjar ett nytt hjärta att slå.
Relaterat
– Äntligen, känns det som. Äntligen få vi lov att göra det här. Vi har ju gått och väntat sedan i maj då vi fick veta att vi blir ett av apoteken som ska byta ägare. Det är blivit ett litet vakuum fram tills nu, säger Anna Göransson, apotekschef i Laholm.
Redan på söndagen smygöppnade apoteket i Laholm under ny flagg, som kompensation för att det hölls stängt på lördagen när omskyltning och installation av nya IT-system genomfördes.
Men det är först i dag, måndag, som Apotek Hjärtat officiellt tar över drygt 200 apotek i Sverige - däribland i Laholm. Detta efter 38 år av statlig monopol.
De 16 anställda i Laholm har fått nya arbetskläder och butiken har fått nya skyltar och ny märkning.
– Nu i början kommer kunderna nog inte märka mer än så. På sikt kan det bli en del nya produkter och nya tjänster, säger Anna Göransson.
De signaler hon fått från nya arbetsgivaren är att det kan satsas mer på enskild hälsorådgivning - något som påbörjats redan under monopolets tid.
I avregleringen av apoteksmonopolet blir det just Apotek Hjärtat som blir den största privata kedjan.
Att Laholmsapoteket hamnar i en stor kedja tror Anna Göransson har sina fördelar.
– Det är inte negativt. När det gäller kompetensutveckling och stöd bakifrån tror jag det är bra med en stor kedja, säger hon.
Apotek Hjärtat är ett helt nybildat bolag. Som ägare står riskkapitalbolaget Altor som saknar tidigare erfarenhet av just apoteksbranschen. Däremot har flera tidigare högt uppsatta personer från Apoteket AB knutits till det nya bolaget.





















Tipsa oss!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 feb 2010 10:52 DET ÄR SOM DET ÄR DET BLIR SOM DET BLIR (Ej registrerad)
Om det nu är så bra med privatisering, Varför privatiserar vi inte politikerna. Då slipper vi bland annat höra att dom har ett Förtroendeuppdrag, och får personer som verkligen jobbar för sin lön.