Nakna katter på framfart
Relaterat
Det är full rulle i Liselotte Johansson och Niklas Madsens katter i Lejeby. Förutom hunden Lexie och fem ordinarie katter finns där också fem, nio veckor gamla, sphynxkattungar i huset. Den tuffaste av dem kallas för Sympathy for the Devil, och han stjäl omedelbart all uppmärksamhet när det kommer besökare till huset.
– Honom tänker vi behålla, ler Liselotte.
Liselotte har gediget djurintresse och har fött upp katter i åtta år. Om ett år är hon dessutom färdigutbildad veterinär. Till en början var det enbart uppfödning av kattraserna oriental och siames som gällde, och det fanns inga som helst tankar på att införa någon sphynx i huset. Snarare tvärtom.
– Första gången jag såg en sphynx var på bild, och jag sa då att aldrig att jag skaffar en sådan ful katt, berättar Liselotte.
Men ödet ville annorlunda och när hon på en utställning för första gången fick träffa en sphynx var hon såld. Strax därefter införskaffade Liselotte sin första sphynxkatt, Skrynklan, och sedan har det rullat på.
– Sphynxen är en fantastisk ras och man får så mycket mer än bara en katt. Jag brukar beskriva dem som en blandning mellan apa, hund och katt med inslag av clown. Du har aldrig tråkigt med med denna rasen.
Trots katteriets hemvist i Lejeby, mitt i Laholm, har rasen inte haft någon vidare framgång i kommunen.
– Jag har faktiskt inte sålt en enda katt i Laholm. Däremot är det många grannar som kommer hit och hälsar på katterna.
Liselottes kattungar säljs stället till folk över hela landet, och även till Danmark.
– Många har fördomar mot rasen och tror att de ska vara kalla och hårda. De ser ganska grymma ut på bild, men det brukar räcka med att folk får träffa dem och sedan har de ändrat uppfattning.
Även om laholmarna inte har tagit rasen till sina hjärtan är sphynxen på framfart i Sverige. Det har närmast skett en explosion av sphynxuppfödning de senaste åren.
– När jag började 2006 fanns det tiotal aktiva uppfödare. Idag är vi cirka 60.
En sphynxkatt för sällskap är relativt dyr och kostar runt 10 000 kronor. Men de som tror att man blir rik på kattavel misstar sig.
– Det är ett missförstånd. Men man gör det inte för pengarna utan för att man älskar djuren, säger Liselotte.














Tipsa oss!





Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 aug 2009 01:28 kim (Ej registrerad)
jag har en siames som jag älskar. Kan tänka mig en sånhär med. kimtron3000@cyber-right.net
Skrivet 13 aug 2009 00:03 maria (Ej registrerad)
Ooohhh, vilka UNDERBARA små kräk ! Påminner en del om fladdermöss. Vilka öron ! Helt fantastiska ! Pratar de mycket ? Med denna brist på päls måste de väl (nästan) alltid vara inne ?
På ett sätt tycker jag lite synd om kisar som är instängda i en liten lägenhet, där de inte kan få utlopp för sina instinkter, men å andra sidan, har man ingen päls, så ...
Hade, under min ungdom, turen att få göra bekantskap med 2 Rex-katter. Maken till sociala och trevliga djur ! Och så nyfikna, mycket, mycket mer än "vanliga" katter, som ändå ska nosa på allt ! ALLT, ALLT, ALLT skulle undersökas, gärna flera gånger.
Jag har själv 4 (ute)katter; 2 av dem påminner mest om lodjur (är nästan aldrig inne, lämnar dock bevis på sin existens, i form av inälvor på olika mattor) och de andra 2 om små tejpremsor (hänger med överallt, är alltid hemmavid, bevisar sin existens genom att jama synnerligen HÖGT, speciellt tidigt på morronen = MAAAAT !!)
Kul att läsa om denna ovanliga kattras !!
Skrivet 12 aug 2009 20:33 Sphynx (Ej registrerad)
Har också köpt nakenfisar av Liselotte (2 st) och de är det mest underbara man kan tänka sig! Blandning mellan hund, katt och apa! Jag är allergiskt och klarar dessa, har mer problem med den dammande kattsanden..... Men som sagt alla allergiker tål dem inte.