Laholm

Publicerad 17 mars 2009 Uppdaterad 17 mars 2009
Textstorlek 1 2 3
Välisolerat. Martin K Bekken och Dejan Lingajic med ett skalblockselement i grå cellplast.

Välisolerat. Martin K Bekken och Dejan Lingajic med ett skalblockselement i grå cellplast.

Fotograf:
Inge Henrikson

Bewi – företaget som inte räds dåliga tider

Bewi är lite som kärringen mot strömmen. När konkurrenterna i branschen drar ner produktionen och säger upp personal satsar Genevadsföretaget på nya produkter. Den vita cellplasten får inom kort sällskap av en grå.

Relaterat

Det finns många goda skäl till att spara energi, både ekonomiska och av hänsyn till miljön. I framtiden kommer många av oss att bo i hus som är så välisolerade att de producerar mer energi än de förbrukar.

Det passar Bewi alldeles utmärkt. Företaget tillverkar nämligen cellplast åt byggbranschen. Trots att den drabbats hårt av den vikande konjunkturen satsar de norska ägarna flera miljoner på att introducera nya material och nya produkter i Genevadsfabrikens sortiment.

– Det är som att bygga med lego, säger Bewis försäljningschef Martin K Bekken när han demonstrerar skalblocken som görs av grå cellplast.

– Den har 20 procent bättre energivärde än den vita.

Två 80 millimeter tjocka skivor hålls ihop av speciella plastdistanser. Mellanrummet fylls sedan med armerad betong och konstruktionen kläs invändigt med gips. Utvändigt finns det flera olika material att välja mellan.

– Det är ett snabbt och enkelt sätt att bygga. Med två gånger 80 millimeter cellplast får väggen ett u-värde på 0,18. Lägger man till en utvändig 100-millimetersskiva klarar den passivhusets gränsvärde på 0,10. säger Martin K Bekken.

I Norge har 2 500 bostäder redan producerats med metoden, i Sverige en tiondel så många.

Den grå cellplasten som nu introduceras i Genevad kommer också att finnas i en rad andra av företagets produkter för byggbranschen. Bland annat satsar Genevadsfabriken på blocktillverkning för grunder och tak.

Enligt Martin K Bekken är dessutom nya ”innovativa” idéer på gång från Norge.

– G cellplast är 20 procent dyrare än den vita men merkostnaden uppvägs av att den har ett betydligt bättre energivärde. Bewi har störst erfarenhet av grå cellplast på den nordiska marknaden som förra året omsatte cirka tre miljarder, konstaterar regionchef Dejan Lingajic.

Bewi köpte Genevads cellplast 2007. Företaget sysselsätter för närvarande 25 personer varav 15 i produktionen.

Totalt har koncernen ett 90-tal anställda och omsatte förra året 387 miljoner svenska kronor. Man står för åtta procent av marknaden och åtta procent var också förra årets vinst.

–  Hittills har vi klarat lågkonjunkturen över all förväntan, säger Dejan Lingajic men garderar sig för säkerhets skull med konstaterandet ”att man vet ju aldrig vad framtiden för med sig”.

Publicerad 17 mars 2009 Uppdaterad 17 mars 2009
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annonslinje

Laholms politikertoppar

Hallandsposten har träffat Laholms politikertoppar inför kommunvalet den 19 september.

Folk och Familj i Laholm

Sport i Laholm

Kultur i Laholm

Annonslinje

Annat innehåll

Vädret i Laholm

Mer info
Nästan klart
15ºC
3 m/s

Läsarbilder - Laholm

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Entre
Entré
Hallands största nöjestidning
Goda idéer belönas med kaffe och kaka! Calle Magnusson, redaktör tel: 0730-29 81 48.
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 035-147500
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
sms / mms: HP [text] till 72099
Annonsera i
Hallandsposten
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen. Det blir dessutom billigare.
Prenumerera på
Hallandsposten
12 månader
2100:-
6 månader
1150:-
4 månader
870:-
2 månader
490:-
Månadskonto
184:-/mån
Prenumerera via RSS
» Nyheter
» Laholm
» Hylte
» Halland
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 

HP-kortet

HP-kortet med erbjudanden, endast för Hallandspostens prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 51 55
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
SMS Skicka ett SMS till 72099.
Börja med att skriva HP sedan mellanslag och ditt meddelande

Hallandsposten.se

Ansvarig utgivare: Viveka Hedbjörk
Webbansvarig: Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Fiskaregatan 21
Postadress: 301 81 Halmstad
Telefon: 010-471 51 00

Hallandsposten ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.