Krogarna i Laholm granskas för sällan
Alkoholserveringarna i Laholms kommun får för få tillsynsbesök, anser länsstyrelsen. Men åtminstone de större etablissemang kan räkna med besök av såväl kommunen som polisen, tullen och Skatteverket i sommar.
Relaterat
Att det saknas resurser till att göra årliga besök hos alla krogar som innehar serveringstillstånd i Laholms kommun är ett välkänt faktum för socialnämnden. Det finns en 75-procentig kommunal tjänst avsatt för att sköta tillsynen av både alkohol- och tobaksförsäljning i Laholms kommun.
Av cirka 25 försäljningsställen för folköl och tobak besöktes under förra året så gott som alla. Men av de 41 lokalerna med stadigvarande serveringstillstånd fick bara hälften tillsynsbesök. För lite, tycker länsstyrelsen som granskat saken.


