Ambulans på utryckning kolliderade med personbil
Ambulansen med blåljus och siren påslagna skulle passera en framförvarande bil när den plötsligt svängde till vänster.
Relaterat
Fordonen kolliderade och ambulansen körde sedan in i ett träd.
Olyckan inträffade i Lilla Tjärby vid middagstid på torsdagen när ambulansen var under utryckning till Vallåsens skidanläggning på Hallandsås. Den hade precis passerat avtagsvägen mot Snapparp och påbörjat omkörning av en VW Golf när personbilens förare svängde till vänster för att köra in på en villainfart.
Ambulansföraren bromsade och väjde åt vänster men det hjälpte inte utan krocken var ett faktum. Golfen fortsatte genom en häck, mejade ner en buske och stannade på gräsmattan. Värre gick det för ambulansen som följde efter och kolliderade med ett träd, rejält intryckt i fronten.
Trots det klarade sig besättningen i stort sett oskadd och kunde ta hand om kvinnan i Golfen. Hon hade ont i huvudet och fördes till sjukhus i Halmstad.













