Kostansvarig DO-anmäld
Utan någon förvarning slutade Kinnareds skola vid höstterminens början att servera alternativ till fläskrätterna till de muslimska skolbarnen. Det har nu lett till en DO-anmälan.
Relaterat
– När jag frågade kostkonsulenten vad det berodde på sa hon att vi fick anpassa oss till det svenska samhället och inte vara annorlunda, säger Abdel Mohamed som anmält händelsen till diskrimineringsombudsmannen (DO).
Abdel Mohamed och Josefin Abdou har bott i Kinnared i två år. Deras äldsta söner går i första, respektive andra klass på Kinnareds skola och hela familjen trivs bra i samhället.
Fram till höstterminen fick skolbarnen anpassad kost de dagar skolan serverade fläskkött, men utan någon information förändrades detta vid terminsstarten.
– Vi visste ingenting förrän fröken kom och berättade det. Nu skulle alla som inte åt fläskkött äta vegetariskt de dagarna, säger Josefin Abdou.
För barn som inte är vana vid att bara äta grönsaker blir det inte så mycket ätit de dagarna och föräldrarna oroade sig för att pojkarna inte skulle orka med skolan lika bra som tidigare.
Abdel Mohamed ringde kostkonsulent Elisabet Lindeblad på kommunen för att få besked kring förändringen, men blev besviken över bemötandet.
– Hon var hård och tyckte att vi muslimer är annorlunda och att vi får anpassa oss till samhället här och den maten. Jag har aldrig känt mig annorlunda tidigare men nu gjorde jag det, säger Abdul Mohamed som tog så illa vid sig att han anmält händelsen till DO.
Föräldrarna tycker det är konstigt att skolan valt att ta bort alternativen och av princip bara erbjuda vegetarisk mat till. Speciellt som det inte är frågan om en besparing för kommunen.
– Tänk om man skulle säga till vegetarianerna att nu måste ni bara äta kött, säger Josefin Abdou.
När kompisarna fick tacos erbjöds sönerna vegetariska köttbullar i bröd.
– Barnen har ju inte valt eller haft något att säga till om. Det här gör att de hamnar utanför och ses som annorlunda, tror Abdel Mohamed.
De misstänker att fler familjer är i samma situation men att inte de heller känt till förändringen.
– Man tycker att det borde ha skickats ut bättre information om det här så att vi som föräldrar inte ska behöva höra det av fröken, säger Josefin Abdou.
Parets förhoppning är att skolan ska gå tillbaka till det gamla systemet.
– Hylte har ju utsetts till bästa integrationskommun i flera år. De välkomnar nya invånare, men detta talar lite emot det. Varför skapar man problem när man inte ens sparar något på det? Det finns ingen utveckling i det, säger Abdel Mohamed.
















Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 sep 2010 23:52 Patrik (Ej registrerad)
Jag kan inte begripa varför inte skolmaten utgörs av mat som barnen verkligen tycker om? Argumentet för den mat som nu serveras är väl antagligen nåt i stil med att den skall vara näringsriktig, allsidig och varierande. Tanken är ju god, men i praktiken innebär den att väldigt många barn äter för lite alla de dagar (och det kan vara ett flertal ur veckans meny) det serveras mat de inte gillar, som vissa soppor, blodkorv etc. Och då blir ju resultatet att barnen de dagarna får i sig för lite av de näringsämnen och energi som det är tänkt att den varierande maten skall bidra med. Att på detta vis försöka tvinga barn (för vissa barn funkar det såklart) att äta en viss kost är lönlöst. Det är sånt de skulle ha haft med sig redan ifrån baby stadiet om det skall fungera. Nej, jag skulle önska att menyn bestod av bra mat som barnen tycker om. Det innebär mindre variationer men barnen skulle äta mer, och därmed få i sig mer vitaminer, fibrer, protein, mineraler och energi än som läget är nu.
Skrivet 1 sep 2010 23:00 Margo (Ej registrerad)
Fläsk som är så onyttigt.
Det finns annan mat ,som innehåller djur.
Finns det något annat land som äter så mycket fläsk som Sverige.
Sen är det inget fel att vara vegeterian. Allergisk kan man inte hjälpa.
Allt går att lõsa med lite sunt fõrnuft och tålamod.
Jag är närings konsult och tycker att det är alldeles fõr lite kunskap och fõrståelse i Sverige. Men en massa kritik finns det.
!
Skrivet 1 sep 2010 22:32 Jens (Ej registrerad)
Muslimen (Ej registrerad) skrev: alla skolor i hela hylte har tagit bort särskild mat för muslimer, det gäller hela hylte kommun. Funderar att flytta barnen till skola i halmstad då barnen inte kan gå hungriga, rasism. Ta bort fläskköttet ifrån skolorna, så det blir lika behandling för alla barn oavsett tillhörighet.
Det bästa vore ju då att alla barnen fick vegetarisk kost, för då blir det lika behandling för alla.
Annars får ju de köttätande en massa mat som vegetarianerna inte kan äta.
Vegetarisk kost åt alla barn, inklusive de muslimska, för då blir det lika för alla barn, oavsett tillhörighet.