Oro över vindkraftverk
En handfull markägares planer på att sätta upp vindkraft i Kinnared har skapat oro och osämja på orten. I torsdags kväll hölls stormöte om planerna och åsikterna var många och hätska.
Relaterat
Vindkraftsprojektet Jonsbo är ute på samrådsrunda. Eon projekterar och har förhandlat om markarrende med en rad fastighetsägare i Kinnareds utkanter. Tio vindkraftverk är planerade med en maxhöjd på 150 meter.
Sedan planerna blev kända har det bildats en protestgrupp bestående av grannar som känner sig överkörda och som motsätter sig att få vindkraft för nära inpå.
– Det för med sig så mycket negativt för den miljö där vi valt att bo. Fastighetsvärdena sjunker och mycket annat. Det värsta är nog ändå att det redan förstört grannsämjan och gemenskapen i byn, sa Katja Larsson, Kollabo.
Rädslan är stor för intrånget i närmiljön.
– Hylte lockar med vildmark och tystnad. Vi har inget att vinna på det här och vår ort får betala ett högt pris, menade Claes-Göran Östlund.
Henrik Malmberg, Eon, talade fakta och siffror, men ofta tog mötesdeltagarnas känslor över.
Fastighetsägarna som vill ha vindkraftverk anklagades för girighet och att sälja ut bygden, något som fick en av dem, riksdagsman Jan Andersson (C), att ta till orda.
– Vi måste hitta alternativa energikällor. För mig är det inte en fråga om antingen miljön, pengarna eller bygden. Man kan inte säga ja till vindkraft med tillägget att bara det inte blir hos mig. Och som företagare är det klart att jag vill få in pengar men framför allt måste vi tänka större.
Katja Larsson tyckte att hemlighetsmakeriet lett till att planerna kommit som ett slag i ansiktet på grannarna och att markägarna sålt sig billigt med tanke på att bygemenskapen hotas.
De bygdemedel som Eon och markägarna enats om ska tillfalla bygden i kompensation gav man inte heller mycket för.
Eon ska nu jobba vidare med miljökonsekvensbeskrivningar och annat med sikte på ett miljötillstånd i framtiden. Någon välsignelse från Kinnaredsborna ska man nog inte räkna med.















Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 jun 2010 10:45 En dansk granna til Jonsbo-projektet (Ej registrerad)
En korrekt process forutsätter vel, at man overholder Hylte Kommuns vindkraftplan. 5 ut av 10 verken er placerade utenför det område kommunen har utpekat som lämpligt område. Projektmaterialet for JONSBO är desutom fyldt av fejl - f.eks. fotomontagerne.
Ljudberäkningerne bör kontrolleres. Föreningen Svenskt Landskapsskydd har påvisat fejl i nästen samtlige ljudberäkninger over hele Sverige. Tjek www.landskapsskydd.se.
Skrivet 30 maj 2010 20:46 slobbe (Ej registrerad)
regelverket är byggd på små landbaserade och inte på dessa monsterverk för havet.
man bör göra en försiktihetsåtgärd och placera dom minst 1500m från närmast fastighetsgräns. då dessa förstör närmiljön.
titta det som sker i hyssna med den lilla 100m verket och hur det drabbar närboende. samt att ett hus blev helt osäljbar.
Skrivet 29 maj 2010 10:00 Stefan (Ej registrerad)
Det finns alla förutsättningar för en korrekt process. Kommunens förtroendevalda har beslutat om att Jonsbo är lämpligt område för vindkraftverk. E-on är ett stort stabilt företag som ger oss goda förutsättningar för att etableringen sker enligt det regelverk som finns.