Domen har varit mycket efterlängtad
Relaterat
– Det är det här vi har väntat på, säger den lättade ägaren till Hylte Såg och Motor.
– Ibland använder de sunt förnuft även om det tog tid, tillägger hustrun Eva Johansson och syftar på de två år som tvisten mellan dem och Transportstyrelsen pågått.
– D et känns fel att satsa på något som man inte själv tror på. De kan inte bara säga ”Gör så här”. Man måste tänka på investeringskostnaderna också. Det finns ingen anledning att lägga ut 400 000–500 000 kronor på något som inte säljer, säger hon.
När dispensen går ut i december nästa år kommer ett nytt beslut om huruvida paret Johansson måste bygga ut för biobränsle eller inte att fattas.
– Framtiden får utvisa hur det blir med den saken, säger Boris Johansson.
En sak är i alla fall säker: han tror inte på etanolen som ett framtidsbränsle.
– Ju längre tid som går desto mer fakta får de fram. Det krävs dubbelt så mycket etanol som bensin per mil. Dessutom är det explosivt och gör att serviceintervallen för bilarna blir kortare, säger han.
Vilket biobränsle det skulle kunna tänkas bli på Hyltes Såg och Motor i stället vet Boris Johansson inte. Kanske biogas, gissar han.
– Jag är så gammal att jag skiter i vilket, det får de som tar över macken efter mig ta hand om, säger den 70-åriga Boris Johansson.












Tipsa oss!



