Handikapptillstånd dras in efter 40 år
I Hylte har det på senare år blivit svårt att få parkeringstillstånd som rörelsehindrad. En kvinna som HP talat med har precis fått nej efter 40 år med rätt att parkera på handikapplats.
Relaterat
Hon är en Hyltebo som vem som helst, men med en liten skillnad. En olycka i barndomen har gett henne ett handikapp och begränsad rörlighet. Hon har specialanpassad bil och hade, fram till december, parkeringstillstånd i egenskap av rörelsehindrad. Då skulle det gamla tillståndet förnyas och kvinnan ansökte, som alltid, i god tid.
I oktober skickades ansökningspapper med läkarutlåtande in till Hylte kommun. Den 16 februari hade det fortfarande inte hörts ett ljud från samhällsbyggnadskontoret. Vid det laget hade det gamla tillståndet gått ut för två månader sedan och kvinnan ringde själv upp dåvarande tekniske förvaltaren Jimmy Vänestål.
– Jag fick veta att beslutet fattats för mer än två veckor sedan och de hade glömt att skicka det till mig, säger hon om missen som gjorde att hon bara hade dagar på sig att överklaga, något som ska göras inom tre veckor.
Tidigare har ansökan mest varit en formsak. Men i november förra året kallades hon till ett ”gångtest”.
– Jag kan ju gå en liten bit. Men vissa dagar och vissa väder är värre än andra, säger kvinnan som vill vara anonym i väntan på att hennes överklagan ska behandlas.
– Men jag väntar mig inte att få rätt, medger hon och en koll med samhällsbyggnadskontoret visar att hon i så fall vore den första att få rätt hos länsstyrelsen.
Gångtestet utfördes inomhus på grund av vädret och i protokollet står det att kvinnan har mycket varierande gångförmåga. Men den aktuella dagen gick hon 480 meter med hjälp av käpp. Protokollet är skickat till handläggaren på kommunen och ett ord är understruket.
– Siffran 480 meter. Det var som att de inte ens hade läst resten.
Kvinnan uppger att hon flera gånger i månaden får hjälp på sjukhuset i Halmstad för sin värk. Men även när hon tagit sig ur bilen återstår ett problem.
– När jag kommer in på akuttider har jag väldigt ont. Då är det svårt nog att ta sig in till läkaren. Men nu måste jag ju bort till parkeringsautomaten först, säger hon.
Hennes gångförmåga bedöms vara för bra för att få det åtråvärda tillståndet. Enligt riktlinjerna ska den sökande inte kunna gå längre än 100–150 meter, oavsett var parkeringsautomaten står.
– Det slutar väl med färdtjänst, säger kvinnan modstulet och tillägger att till skillnad från parkeringstillstånden, är den långt ifrån billig för samhället.
På samhällsbyggnadskontoret medges att det var en miss att inte skicka ut beslutet i tid. Nämndssekreterare Oskar Åhrén menar att han och Jimmy Vänestål har gemensamt ansvar. Kommunens förre tekniske förvaltare känner igen ärendet, men vill inte ge en kommentar då det inte längre är hans ”ansvar”.















Vad tycker du om detta? Kommentera här!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 mar 2010 19:13 TP (Ej registrerad)
Ja det är rätt knäppt..jag brukar själv ställa mig där även om jag inte har tillstånd för det. Fast det är ju värre i halmstad där dom kontrollerar sånt...dåligt hylte!
Skrivet 10 mar 2010 08:40 Yvonne Madstedt, Kinnared (Ej registrerad)
Hyltes politiker och tjänstemän är nu mera så omänskliga, att det är riktigt skrämmande. Dessutom är de tydligen totalt oförmögna ,att utföra sina åligganden på ett acceptabelt sätt.
Skrivet 8 mar 2010 19:56 Nisse (Ej registrerad)
Hyltebo: Precis, inte helt ovanligt att man ser bilar utan tillstånd på handikapplatser. Risken att åka fast är obefintlig, i alla fall i Hylte.