Ingen post till boende som skottar dåligt
Snökaoset har skapat kaos även för postutdelningen. I onsdags blev en femtedel av Hylteborna utan sina brev. Den som inte skottar rent kan få tom låda även fortsättningsvis.
Relaterat
I veckan har många Hyltebor fått klara sig utan sin post. Oplogade vägar är en orsak till tomma lådor i Hallands glesbygd. Men dåligt skottade trottoarer har också hindrat posten i Hyltes tätorter.
– Vi tar oss inte fram överallt. Brevbärarna kan inte hoppa ut och pulsa fram till varje låda, säger Postens distriktschef Erik Fogelberg.
Onsdagens runda var katastrof, enligt de lokala brevbärarna.
– Vi kom inte ens in på vissa gator. Till sist fick vi helt enkelt ge upp, säger Gudrun Johansson, en av tio brevbärare som i dagarna lägger rekordlånga arbetspass på Hyltes små och stora vägar.
Det är inte alla som kan skotta själva. Men för den som har en biståndsbedömning finns hjälp att få. För en hundralapp rycker kommunala Handtaget ut, till hjälp för dem som annars riskerar att bli helt instängda bakom snövallarna. Ett femtontal äldre i kommunen är beviljade hjälp med skottning i dagsläget. Men alla har rätt att söka tjänsten hos omsorgskontoret.
Svea Erlandsson i Hyltebruk är en nöjd kund som haft det rätt knivigt i årets vinterlandskap. Hallandsposten besöker henne i väntan på Handtaget.
– Hemma klarar jag allt själv, men skotta kan jag inte, säger den snart 90-åriga Hyltebon som fått hjälp två gånger hittills i år.
När klockan lider mot eftermiddag står det klart att Handtagets personal fastnat i Torup och Sveas uppfart får vänta till följande dag.
– Vissa år har jag inte behövt ringa dem alls. Nu kanske alla ringer på samma gång, säger hon strax efter telefonbeskedet från Handtaget.
För Svea Erlandsson är snön vacker att se på, men begränsande för rörligheten. Med god hjälp av barn och barnbarn har hon fixat att tömma brevlådan och komma till affären nu i vinter.
På P osten finns förståelse för att det är svårt att hinna med att skotta när nästan varje morgon fört med sig en ny snövall. Men distriktschefen Erik Fogelberg uppmanar ändå alla skottare att lyfta blicken från uppfarten och ägna brevlådan en tanke.
Brevbärarna räknar med att 20 procent av Hylteborna blev utan post i onsdags. I går gick det bättre att ta sig fram. Men den som har meterhöga snövallar framför lådan kommer att bli utan brev även kommande dagar. Den som inte fått någon post och saknar ett särskilt viktigt brev kan ringa postkontoret i Hylte på telefon 0345-173 16.
Men rent postmässigt hade snön inte kunnat komma lägligare.
– Om detta hade varit i mitten av månaden när räkningarna kommer så hade det varit illa, konstaterar Hyltebrevbärare Gudrun Johansson.




























Tipsa oss!


Vad tycker du om detta?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 feb 2010 07:35 getrix (Ej registrerad)
skulle vara trevligt om samma sak gällde för lastbilar osv....
Inte plogat = inget gods.... då kanske folk på diverse företag hade röjjt upp sin snö så man kommer fram med lastbilen...!!
Då borde ju kanske folk fatta att det behövs fler plogbilar...!
Skrivet 6 feb 2010 07:41 j.p (Ej registrerad)
Jag hadde jobbat natten (slutade 6:00) o det va rent vid postlådan, sen kan fan inte jag rå för att dom plogar medans jag sover tii 13:00.
Jag hadde gärna åkt ner till posten o hämta min post, men den finns ju inte längre.
o sen tycker jag att dom i nödfall kan gå ut ur bilen o lämna posten i brev lådan, men det är klart lite jobbigt o kalt.
Skrivet 8 feb 2010 21:21 TT (Ej registrerad)
Jag håller med dom flesta, MEN, dom har skottat som krattor detta året. Gör man bara vallar och skjuter snön åt sidan så blir det mycket till slut. Så var det för mig, jag rensar upp vid brevlådan men till slut blev det nog. Jag hade ingenstans att göra av med snön. Ska jag då inte få post för att jag inte kan det? kanske borde åka till tippen med snön?!? Men men, det är väl bara att vänja sig. Tror aldrig denna vinter kommer att gå över. Bäst att emigrera till nord amerika.
Skrivet 9 feb 2010 20:57 Jannica (Ej registrerad)
Jag har inte fått post under en dryg veckas tid. Bofast är hyresvärd, katastrofalt oproffesionellt. Skyddad verkstad?
Skrivet 11 feb 2010 16:33 My-Love (Ej registrerad)
På Bofast sitter dom hellre o åker runt i sina bilar,jag har tom sett en av deras bilar "snurrandes" genom ett villaområde i Getinge,O det var dessutom på en helg.Har dom bostäder där???