Hylte

Publicerad 28 mars 2009
Textstorlek 1 2 3
”Vi vill visa att vi engagerar oss”. Nichlas Wencel och Tommy Jeschko hade samlat styrkorna och fått med sina unga pirater till fullmäktige.

”Vi vill visa att vi engagerar oss”. Nichlas Wencel och Tommy Jeschko hade samlat styrkorna och fått med sina unga pirater till fullmäktige.

Fotograf:
Lotta Andersson

Unga pirater vill in i fullmäktige

Vissa av ledamöterna trodde att det var skolutflykt till torsdagens sammanträde i fullmäktige. –  Vi är här för att engagera oss, säger Tommy Jeschko ordförande för Ung Pirat i Hylte.

Relaterat

En handfull ”ungpirater” värmde stolarna längst bak i salen på Forum i torsdags kväll.Halvannan timme senare kom bokslutet.

– Det var supertråkigt, enas medlemmarna som fortsatte aftonen med att ha ett eget möte.

Ett snabbt överslag visar att det i dag krävs cirka 100 röster för att knipa en plats i fullmäktige. Piratpartiet säger sig nu vilja ta sig in i de kommunala maktkorridorerna.

– Vi har väljare och kandidater, säger Nichlas Wencel, Hyltebördig ordförande för Ung Pirat i Halmstad.

– Det behövs ett partiprogram också, påminner kommunrådet Lennart Ohlsson (C) och tillägger att mobilförbudet på Örnaskolan inte räcker hela vägen.

– Vi håller på att utforma ett lokalt partiprogram. Piratpartiets ideologi ska anpassas till Hylte, säger Nichlas Wencel och ber att få återkomma när sakfrågorna börjar ta form.

Kan ni tänka er att bilda allians med Piratpartiet?

– Det vågar jag inte säga något om. Men alla demokratiskt valda partier är välkomna i fullmäktige, säger Bengt Mård (M)

– Vi är positiva till att ungdomarna vill ta plats. Här behövs nya infallsvinklar och en aktiv debatt, säger Tom Barkström (KD) som också undviker alliansfrågan.

Även Lennart Ohlsson är svävande positiv till Hylteungdomarnas engagemang.

– De kan få ringa mig. Jag tror att vi kan ha mycket utbyte när det gäller renoveringen av Örnaskolan. Det är ju en fråga som de borde engagera sig i, säger han.

 

Publicerad 28 mars 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 28 mar 2009 19:06 Leo (Ej registrerad)

"Jag tror att vi kan ha mycket utbyte när det gäller renoveringen av Örnaskolan. Det är ju en fråga som de borde engagera sig i, säger han."

Så integritet, rättssäkerhet och källskydd är inget ungdomar bör bry sig om? ;)

Säger ju ganska mycket om dagens kommunpolitiker.

Skrivet 28 mar 2009 21:20 Antifascist (Ej registrerad)

Äntligen ett parti med dödskallen på flagga och inte i stolen.

Det enda Lennart Ohlsson och Piratpartiet borde vara eniga om, skulle vara att herr Ohlsson borde återgå till Örnaskolan som lärare och sluta leka politiker.

Trotts att det finns en lärare i kommunfullmäktige så har åren visat att politikerna inte har lärt sin läxa, läs på om It och kommunikation, läxförhör och prov kan dyka upp vid nästa möte.

Jag rekommenderar dessutom att samtliga i kommunfullmäktiga ska gå kurser i Företagsekonomi och Ledarskap, någonstans finns det goda kunskaper att ta del av gällande styrandet av denna kommun.
Det är Det Vi har Hylte lärcenter till.

Skrivet 29 mar 2009 14:03 GetriX (Ej registrerad)

Hade jag varit lite yngre så hade jag varit där...=)

Nu är jag ju så pass "gammal" så jag är ju med i "vanliga" piratpartiet..=)

Men hejja på.... och stå på er...=) PP behöver mer unga pirater...

Skrivet 30 mar 2009 10:42 Nicke Wencel (Ej registrerad)

GetriX:

Det är ju faktiskt Piratpartiet vi ställer upp för i valet, och inte Ung Pirat, så ditt engagemang är mer än välkommet!

Är det så att du är aktiv i Hylte?

Skrivet 1 apr 2009 10:50 Lil a-Z (Ej registrerad)

fett nice nicke å alla kämpa på man ;)

Innehåll

Annonslinje

Förstanamnen på vallistorna i Hylte

Hur väljer du?

Vad avgör ditt partival i kommunalvalet?

Folk och familj i Hylte

Annonslinje

Annat innehåll

Vädret i Hylte

Mer info
Nästan klart
11ºC
2 m/s
Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Entre
Entré
Hallands största nöjestidning
Goda idéer belönas med kaffe och kaka! Calle Magnusson, redaktör tel: 0730-29 81 48.
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 035-147500
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
sms / mms: HP [text] till 72099
Annonsera i
Hallandsposten
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen. Det blir dessutom billigare.
Prenumerera på
Hallandsposten
12 månader
2100:-
6 månader
1150:-
4 månader
870:-
2 månader
490:-
Månadskonto
184:-/mån
Prenumerera via RSS
» Nyheter
» Laholm
» Hylte
» Halland
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 

HP-kortet

HP-kortet med erbjudanden, endast för Hallandspostens prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 51 55
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
SMS Skicka ett SMS till 72099.
Börja med att skriva HP sedan mellanslag och ditt meddelande

Hallandsposten.se

Ansvarig utgivare: Viveka Hedbjörk
Webbansvarig: Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Fiskaregatan 21
Postadress: 301 81 Halmstad
Telefon: 010-471 51 00

Hallandsposten ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.