Hans och Ann är varandras bollplank
De tar hjälp av varandra för att hitta nya kreativa idéer i sitt skapande. Hans Nissen fokuserar på skulpturer och skyltar av trä, medan hustrun Ann Nissen tillverkar allt från smycken till drömfångare.
Relaterat
Just nu ställer Hans och Ann Nissen ut sina kreationer på Hyltebruks bibliotek. Deras konstnärliga talanger tar sig uttryck i helt olika material men trots det är det svårt för dem att skapa utan varandras tips och råd.
– Vi pratar mycket och bollar idéer med varandra. Då blir det bra på sluttampen, säger Ann.
I hela sitt liv har hon skapat saker med händerna. Stickade och virkade klädesplagg, smycken med färggranna fjädrar och drömfångare tillhör favoriterna.
– I en drömfångare fångas de dåliga drömmarna upp av nätet medan de goda drömmarna släpps igenom hålet, förklarar Ann.
Maken Hans inriktar sig mer på att tillverka skyltar och skulpturer av trä.
– Det började med att jag satt och snidade figurer, det har jag fått efter min pappa. Jag har gjort björnar, mumintroll, giraffer och hästar.
En specialitet för Hans är personliga välkomstskyltar och väggprydnader. Förutom ordet ”välkommen” skär han ut bokstäver som bildar kärleksbudskap eller personers namn. Inspirationen kommer ofta från miljön runt omkring honom. En katt kan bli motivet för en servetthållare och en amerikansk bil kan omvandlas till en väggprydnad.
Hans och Ann träffades för elva år sedan och bor nu i en gul villa i Kinnared som de kallar ”möjligheternas hus”.
– Vi träffades på en dejtingsida på nätet. Ingen av oss planerade att ha ett förhållande, men så blev det, säger Ann och skrattar.
Parets utställning visas på Hyltebruks bibliotek till och med den 18 oktober.



