Sommarens regnande påverkar turistnäringen
Det är spridda skurar i Hylte. Den regniga sommaren påverkar turistnäringen på olika sätt. Viss verksamhet får betydligt färre besökare, medan flera andra företag snarare ser en ökning.
Relaterat
– Det är klart, tappar man 50 gäster per dag vissa veckors så… Jag brukar trösta mig med att jag i alla fall inte säljer glass på stranden, säger Marita Vahlberg, som äger Våffelstugan.
På Tiraholms fisk har man däremot helt andra erfarenheter.
– Vi har haft rysligt mycket folk, speciellt under veckan som gick. Då hade vi full beläggning, lika mycket från måndag till söndag. Vi har trott att vädret skulle påverka, men det känns inte som att det stämmer, säger Vicky Ekwall.
Även gästgiveriet i Torup uppges ha fått bättre affärer, trots regn och rusk.
– Vi har absolut inte haft någon nedgång, om man tittar på siffrorna så har det till och med gått lite bättre än förra året, säger ägaren Mårten Johansson.
Sören Bjärnborg på Bäckhästen har heller inte märkt att det har blivit färre gäster på grund av regnandet.
– Vi pratade just precis om det. Det verkar inte stämma alls, det är väldigt upp och ner oberoende av vädret. För oss är det heller ingen fördel om det är soligt väder för då åker folk och badar i stället. Det är bättre om det är lite halvfint. Hittills har vi haft ganska mycket folk.
I sommar öppnade Hylte Turist Inspiration inte förrän den 3 juli, men där har man hunnit märka av en minskning.


