Kinnaredsbor kräver slut på vattenproblem
I veckan var det dags för ett nytt vattenstopp i Kinnared. Boende i området kräver att Hylte kommun ser över vattenledningarna.
Relaterat
I villaområdet upp mot Smedjebacken har vattenstoppen nästan blivit en del av vardagen. De grannar som Hallandsposten har träffat berättar om hur det är att aldrig kunna ta det rinnande vattnet för givet. Det är ofta lågt tryck i kranarna och ibland kommer det inget vatten alls. Yvonne Madstedt, som har bott i området sedan 1992, berättar att det kan ta mellan 1,5 och 5 dygn tills läckan på ledningen är lagad och de får tillbaka vattnet.
– Det är lång tid. Man kan inte spola på toaletten, diska eller duscha. Jag kan aldrig koppla av när jag duschar för jag är alltid orolig att vattnet ska försvinna.
I veckan kom ett kortare stopp som varade i två timmar. Men den här gången berodde det inte på en läcka i rören utan ett tekniskt fel. Yvonne Madstedt tycker att hela vattenledningsnätet är under all kritik.
– Alla ledningar är ju ruttna. Det är vattenavbrott jämt och ständigt, inte bara i Kinnared, utan även i Hyltebruk, Landeryd och Rydöbruk. Det är avbrott någonstans varje vecka. Kommunen måste byta ut alla ledningarna. Vi lever i ett samhälle år 2012, men kan ändå inte vara säkra på att ha vatten.
Enligt henne har problemen funnits hela tiden, men det har blivit bättre för hushållen i samhället efter att en huvudledning byttes ut.

