De vill erbjuda företag rätt arbetskraft
Hyltebygdens lärcentrum vill bli bättre på att tillgodose företagen med arbetskraft som har rätt kompetens. En enkät som genomförts under våren visar att företagen behöver rekrytera både hantverkare och arbetsledare.
Relaterat
Lärcentrum skickade under våren ut två olika enkäter för att ta reda på vilka utbildningar som Hylteborna respektive företagen vill ha. Nu har man sammanfattat enkätundersökningen om företagens behov av olika kompetenser.
Anders Grönqvist, som är utbildningssamordnare på Lärcentrum, tycker att det är positivt att företagen frågar efter utbildad arbetskraft och är villiga att satsa på detta.
Lärcentrum vill kunna tillgodose både arbetslösa personer och företag med rätt utbildningar. Enkäten, som gick ut till 160 företag i kommunen, gav en lägre svarsfrekvens än man hoppats på. Bara 19 företag svarade, men de representerar många branscher.
Ett överraskande resultat, enligt Anders Grönqvist, var behovet av arbetsledarutbildningar och en sådan utbildning startar troligen redan i höst.
Det är regeringen som har gett Sveriges regioner i uppdrag att skapa ett kompetenskluster över vilka utbildningar som finns och vilka som behövs.




