Samhällsförening kräver bommar efter tågolycka
Torsdagens svåra tågolycka i Rydöbruk väcker starka känslor. Samhällsföreningen kräver att det sätts upp bommar vid den obevakade järnvägsöverfarten.
- Det är väldigt obehagligt att det inte finns några bommar vid övergången. Det tyckte jag redan innan olyckan, säger Rydöbon Monika Vagnemart.
Själv brukar hon alltid stanna bilen och titta noga innan hon åker över, även om det finns ljud och ljussignaler.
Det var en bil med fyra unga män från Lidhult som i torsdags kväll kolliderade med ett godståg vid järnvägsöverfarten strax intill korsningen in mot Rydöbruk samhälle. Fordonet släpades med tåget en lång bit och bilen tog eld. Lokföraren var först ut för att försöka rädda ungdomarna. Han tog två handbrandsläckare från tåget och sprutade över den brinnande bilen innan räddningstjänsten och polisen dök upp och kunde hjälpa till. Männen som satt i bilen är i åldern 21- 25 år och de fördes genast till sjukhus efter att en av dem fått dras ur bilen. En 23- årig man var så allvarligt skadad att han fick föras till universitetssjukhuset i Lund. Där vårdas han nu på intensiven, läget för honom var i går kväll oförändrat men stabilt. En 25-årig man vårdas också med allvarliga skador på sjukhuset i Halmstad. De två andra Lidhultsungdomarna har skrivits ut från sjukhuset efter att ha fått vård för lindriga skador.
Lidhult är ett litet samhälle.
- De flesta känner varandra här på något sätt. Alla är berörda av tågolyckan, säger Johanna Koefed som arbetar på Ica i Lidhult.
Den tragiska olyckan har även fått samhällsföreningen i Rydöbruk att reagera. För det är inte första gången som en bilolycka händer vid samma järnvägsövergång.
- Det första jag tänkte var: Inte nu igen! Nu har det nått sin kulmen när fyra ungdomar skadats, säger Bentz Svensson, tidigare ordförande i föreningen.
Han var en av de första på olycksplatsen och träffade tågföraren efter dennes livräddande insats. Det som Bentz Svensson syftar på är att en kvinna kolliderade med ett tåg vid samma järnvägsövergång 2008. Bilen fick hela motorhuven demolerad, men kvinnan klarade sig otroligt nog oskadd.
Vid övergången finns ljus och lussignaler, men flera som HP talar med har uppgett att signalerna krånglat tidigare. Vid sidan av övergången finns grönska och buskar som hindrar att se om ett tåg kommer på avstånd.
- De måste rensa rent här - en bra bit, säger Bentz Svensson där han går vid övergången.
Parek Jerlebo är nuvarande ordförande i samhällföreningen. Han berättar att man redan i går beslöt att agera.
- Jag har kontaktat trafikverket och även kommunråd Lennart Ohlsson, säger han.
Föreningen kommer nästa vecka skicka in en skrivelse till Trafikverket där man kräver att det sätts upp bommar på platsen.




