S kritiserar alliansen för populism
Socialdemokraternas ledare Anders Rosén kallar de borgerliga allianspartiernas politik för populistisk.
Relaterat
– Problemet är att den politiska majoriteten hemfaller till populism, anser oppositionsrådet Rosén.
Han och partiet har retat upp sig på tre beslut som alliansen helt eller delvis dragit tillbaka efter omfattande kritik.
– Först ska de spara in pengar på aktivitetsbidraget. Sen kommer det en reaktion och kritik från idrottsrörelsen och då backar alliansen. Sen skickar man fram (kulturnämndens ordförande) Lena Ekman (M) kring Kulturhuset. Nu, och efter kritik, köper hon sig ytterligare tid på två år men det är ingen långsiktig lösning hon ger för verksamheten, säger Anders Rosén i sin politiska attack.
Och efter att ha läst måndagens HP laddar han om:
– Sen kommer (teknik- och fritidsnämndens ordförande) Alf Andersson (C) tillbaka och faller till föga kring den släckta gatubelysningen. Han fattar tydligen inte konsekvenserna av att ha släckt ner på kvällar och nätter. Den fråga man ställer sig är om man kan lita på alliansen och vad det är för ledarskap de förmedlar, säger Rosén som svarar på sin retoriska fråga:
– Det är valrörelse, det är jämnt mellan blocken, de har inga idéer och då känner de att de måste komma med någonting.
Men även om de tre rödgröna partierna talar sig varma för att tända stadens belysningen igen har de inte avsatt tillräckligt med pengar för det i den egna budgeten.
S-löftet om att "gatulampor ska vara tända hela natten" är en modifierad sanning. Ställd inför faktum erkänner Anders Rosén att det förhåller sig så:
– Vi har inte återställt hela beloppet i vår budget. Vi ersätter inte fullt ut. Men det finns extra pengar till belysning av de så kallade trygghetsstråken, hävdar han.
Teknik- och fritidsnämndens ordförande Alf Andersson (C) tycks dock ta kritiken med ro:
– Vi lovar inte saker utan att ha pengar till det som de andra gör. Oppositionen behöver dessutom ta ansvar på samma sätt som alliansen.
Om drygt en månad kan han ge mer exakt besked på i vilken omfattning gatulamporna ska tändas igen.
– I oktober ska nämnden fastställa internbudgeten. Men avsikten är att tända upp mer i bostadsområdena. När det gäller övriga områden, som trafikleder och industriområden där det inte finns boenden, håller vi öppet. Vi får se hur det blir, säger Alf Andersson.
Samtidigt som det gäller att prioritera mellan olika verksamheter släppar nämnden på ett jätteunderskott på 10,5 miljoner kronor, ett underskott som skapats på grund av snöröjningen i vintras.
Enligt Andersson ska inte underskottet påverka gatubelysningen.
– Underskottet har vi inte för avsikt att beta av för det skulle få oerhörda konsekvenser för andra verksamheter vi ansvarar för. Underskottet får vi ta med oss till 2011 eller reglera på något sätt i kommunens bokslut, konstaterar han.
Enligt alliansen har den avsatt 275 miljoner till teknik- och fritidsnämnden för 2011, medan den rödgröna oppositionen i sitt budgetförslag bara avsatt 257 miljoner.
– Ett klart högre anslag. Om (S) lovar tända gatljus måste man således redovisa vad man avser att prioritera bort, eftersom det inte ens i deras egen budget finns pengar till detta ändamål, konstaterar kommunstyrelsens ordförande Carl Fredrik Graf (M) på sin blogg.























Vad tycker du om nedsläckningsturerna? Diskutera!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 sep 2010 18:59 Martin Odd (Ej registrerad)
Anders Rosén, din åsikt att Lena Ekmans ändring om Kulturhuset är populistisk, känns lite.....populistisk.
Skrivet 7 sep 2010 17:24 Glödlampan (Ej registrerad)
MP (Ej registrerad) skrev: Och hade alliansen inte lyssnat på väljarna så hade de fått kritik för detta också. Sanningen är att det ut miljösynpunkt och ekonomiskt är smart att ha släkt mitt i natten när de allra flesta sover. Eller rödgröna väljare sover med hela huset tänt?
Inte hela huset men jag har tänt fyra lampor på min uppfart och 3 lampor inne i huset,har man helt släckt så är det som att säga varsågod till tjyvarna, har aldrig haft påhälsning av inbrottstjuvar. Billig försäkring=lampor tända.
Skrivet 7 sep 2010 15:57 Utvandraren (Ej registrerad)
Undrar hur det går för alla tidningsbuden nu sen det har blivit kolsvart om natten.Har VTD ( Västsvensktidningsdistribution) utökat sitt lager med pannlampor måntro?? Det finns ju dock folk som utför ett arbete under nattetid, skulle vara roligt om HP kunde göra någon artikel om hur det funkar för dem nu, under dessa extra mörka tider.