Snart släcks Halmstad igen
Lamporna längs Halmstads gator ska släckas nattetid så fort turistsäsongen är över.
Relaterat
Fakta
Mörka tider
Vardagar klockan 02-05 och helger klockan 04-07 släcks Halmstads kommun. Centrumkärnan, mellan Nissan och Karl den XI väg, får lov att vara tänd hela natten.
Åtgärden sparar tre miljoner kronor och fyra miljoner kilowattimmar per år.
Det är oklart när Halmstads gatubelysning släcks nattetid igen. Belysningen tändes över sommaren i samband med marinfestivalen, men inte överallt. Det var framförallt i Tylösand och turiststråket in till centrum som tändes.
– Klubbarna där ute stängde tre och vi släckte lamporna två. Det var för turisternas skull som vi lät den nattliga belysningen vara igång. Egentligen handlar det om att vi återgår till det normala nu när de åker hem, säger Alf Andersson (C), teknik och fritidsnämndens ordförande.
När lamporna släcks och Halmstad återgår till det normala mörkret är inte bestämt.
– Det är ett politiskt beslut. Jag väntar på klartecken på min chef innan jag vrider på nyckeln, säger Hans Ripén, elingenjör på teknik och fritidsförvaltningen.
Alf Andersson för i nuläget en dialog med berörda tjänstemän för att avgöra när turistsäsongen är över.
– Vi ska ta ställning till det exakta datumet snart. Det blir den närmsta veckan, säger han.























Vad tycker du om släckningen? Kommentera!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 sep 2010 09:11 gehe (Ej registrerad)
Typiskt politiker att inte lyssna på sina arbetsgivare , alltså invånarna i Halmstad . Gert.
Skrivet 1 sep 2010 22:07 Ecco (Ej registrerad)
Det är ju jättebra att de släcker ner Halmstad nattetid! Jättebra för miljön och ekonomin. Man kan väl ordna med att de som tvunget ska vara ute nattetid kan ansöka om bidrag till pannlampa och vakthund. Det är bättre om folk håller sig hemma. Men tidningsbuden kan ju få pannlampa!
Skrivet 1 sep 2010 09:29 AE (Ej registrerad)
jag har redan bestämt mig för att lägga min röst på det parti som tänder gatubelysningen. Det har blivit den viktigaste frågan för mig. Arbetar natt som tidningsbud och mitt pass börjar 2 och slutar 5.30, varför är det så självklart att vissa ska behöva arbeta i mörker? Tidningsbud är dessutom ett ensamarbete och jag har ett gångdistrikt, det gäller att vara skärpt för ev. fara märker man inte förrän det är alldeles inpå. Och det handlar inte bara om överfall utan även om snubbel- och sedan till vintern halkrisker. men vem är jag att uttala mig, jag arbetar ju bara...
Jag röstade inte på alliansen förra valet och jag kan nog lugnt säga att jag aldrig kommer att göra det heller. Uppskattar inte att bli överkörd.. funderar allvarligt på att flytta från kommunen efter nästan 30 år här.