Kommunen tänder gatlyktorna nattetid
Från och med i kväll lyser gatlamporna i Halmstad även nattetid. Kommunen har lyssnat på kritiken och har tänt hela sommaren.
Relaterat
I dag börjar Marinfestivalen i Halmstad och mycket folk rör sig ute på gatorna i Halmstad efter mörkrets inbrott. Därför har teknik- och fritidskontoret beslutat att återigen låta gatubelysningen lysa även nattetid.
Sedan beslutet om att släcka gatubelysningen klockan 02.00 togs har det kommit kritik från allmänheten. Kommunen meddelar via sin hemsida att man har lyssnat på kritiken och att gatlamporna kommer vara tända fram tills solen går upp fram till slutet av augusti.































Tipsa oss!


Vågar du dig ut på natten? Diskutera
Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 jul 2010 00:48 JP (Ej registrerad)
Skitbra att man ska belysa upp gatorna, men behövs det inte under höst/vintertiderna också?
Skrivet 30 jul 2010 07:49 kl (Ej registrerad)
det är sommar nu behövs inga lampor har dom sparat massa pengar till sina fickor jag menar politiker
Skrivet 30 jul 2010 08:46 Jo (Ej registrerad)
Det var på tiden.
Natt=mörker.
Det är ju då dem behövs!
Året runt självklart!!!
Skrivet 30 jul 2010 10:25 M (Ej registrerad)
Bästa beslutet!!! Hoppas verkligen att lamporna är tända på natten för alltid nu!!!
Skrivet 30 jul 2010 11:50 laxfiskaren (Ej registrerad)
Nu tändas åter ljuset i vår lilla stad - där går Torsten Rosenqvist bland borgliga politiker med turister hand i hand och i rad - Man går med stålthet att ljuset åter lyser i Tylösand på sin promenad - se vad duktiga vi är som nu inför valet kan visa handlingskraft till glädje och fromma för alla tillresta i denna svåra stund.
Vi övriga halmstadsbor som inte spelar golf eller festa på stadens metropol - får på avstånd glädja oss åt ljusets återkomst - dock för denna korta stunden - tills våra kära turister åter har återvänt till sin egen lund - då blir det åter mörkt i vår lilla stad.