Get dödad och kastad vid skola
Natten till tisdag stals och dödades en get på Stadsbondgården. Kvar blev en nästan nyfödd killing som nu riskerar att dö.
Relaterat
Någon stal och dödade under natten till tisdagen en get från Stadsbondgården. Personalen upptäckte det hela på morgonen då getterna, som går ute året om, skulle matas.
En get saknades och blodspår på platsen visade att något hade hänt.
Blodspåren ledde till en väg där geten troligen lastats i ett fordon.
Samtidigt fick polisen besked om att ett getkadaver hittats vid Sannarps gymnasieskola några kilometer från Stadsbondgården.
Personalen vid bondgården, som är välbesökt av bland annat dagisbarn, är mycket upprörd. Kvar på bondgården finns nu en tre dagar gammal killing utan mamma som personalen föröker mata för att den skall överleva.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 apr 2010 09:37 www.henrikolsson.eu (Ej registrerad)
Störda människor står bakom sånt här!!
Skrivet 23 apr 2010 08:36 Realist (Ej registrerad)
Men hallå där... alla ni som skriver om djurplågeri... Var i består djurplågeriet? Att man tar död på ett djur behöver väl inte per automatik innebära djurplågeri. Eller...?
Djurplågeri är det om processen fram till djurets död är långsam och tillika smärtsam. Att döda ett djur rakt upp och ner är inte förenat med något djurplågeri.
Exempelvis halalslakt är förenat med mycket stort lidande för djuret,
då det dör långsamt i takt med att det förlorar blodet genom att man skär halsen av djuret. Detta är djurplågeri.
Fast halalslakt är förbjudet i Sverige sedan 1937 genom djurskyddslagen.
Halalslakt är en religiös ritual vid dödandet och slakten av alla djur, inkluderat fågel, dock helt undantaget gris!
Skrivet 22 apr 2010 17:50 Djurvän och medlem i djurens rätt (Ej registrerad)
Jag finner inte ord för vad jag tycker om detta djurplågeri!
Hur kan du göra så här mot ett försvarslöst djur.
Vilken sjuk avart du är, ditt liv är förstört för alltid.
Anmäl dig själv till polisen,du ska inte vara ute i samhället.
Djur är kännande varelser precis som du som plågade ihjäl en stackars get och slängde utanför en skola.
Lämnade hennes killing ensam i livet utan mamma.