Försäkringskassans hemsida kan leda till svinn
Försäkringskassans egen hemsida bidrar till miljardsvinnet och gör det möjligt att få ut för mycket pengar helt utan avsikt. Systemet har för många luckor.
Det anser en läsare som själv fått dubbel ersättning av misstag och nu krävs på återbetalning.
Förra veckan berättade HP att den halländske riksdagsmannen Hans Hoff (S) kräver krafttag från Försäkringskassan för att stoppa de felaktiga utbetalningarna. Enligt myndighetens egen beräkning uppgick de till svindlande 16,4 miljarder förra året.
Det mesta beror dock inte på medvetet fusk från de som söker bidrag, uppger Försäkringskassan. I stället brister myndighetens egna rutiner och kontroll.
Många felaktiga utbetalningar skulle kunna undvikas med enkla medel, anser småbarnspappan, som flera gånger oavsiktligt gjort fel när han ringt, sms:at eller fyllt i sina uppgifter till kassan på ”mina sidor”.
- I höstas fick jag ersättning två gånger för samma period när min son varit sjuk, berättar han.
- Orsaken var att jag ringt två gånger och anmält att jag varit borta från jobbet eftersom jag inte var säker på om jag ringt första gången. Då skapade kassan två olika ärenden trots att det rörde samma tillfälle.
- Först när jag själv ringde för att höra om det fanns några ärenden som inte var avslutade så upptäckte kassan att det blivit fel.
Pappan är föräldraledig 25 procent. När pojken var sjuk kunde han ändå begära 100 procent ersättning på hemsidan trots att han bara hade rätt till ersättning med resterande 75 procent.
- Jag fyllde i hel ersättning eftersom jag felaktigt trodde att det betydde att jag skulle ha ersättning för alla de sex timmar som jag skulle jobbat.
- Om man redan har 25 procent ersättning så borde det alternativet inte vara möjligt att fylla i på hemsidan. Det är säkert många som gör fel.
- Även om en del av de här felen upptäcks så kostar det ju både extra tid och pengar. Det vore bättre om Försäkringskassan såg till från början att det inte går att göra fel.
Ann Persson-Grivas är chef för Försäkringskassans kundcenter och självbetjäning. Hon kan inte kommentera det enskilda fallet eftersom hon inte känner till alla detaljer. Men hon medger att systemet har brister.
- Vi jobbar mycket med att utveckla ”mina sidor” och övriga system så att det inte går att göra fel eller missförstå något, säger hon.
- Våra system ska säkerställa att vi inte betalar ut pengar flera gånger för samma period. Självklart välkomnar vi den här typen av synpunkter så att vi kan förbättra hemsidan.
För bara några dagar sedan beslöt Försäkringskassan att anställda runt 80 nya medarbetare på sin IT-avdelning. Dessa ska jobba med både kassans interna system och det som kunderna använder.


























Diskutera. Är Försäkringskassans hemsida för krånglig?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 mar 2010 09:12 J.J (Ej registrerad)
Japp,, får t.o.m ringa upp dem ibland och fråga om man gjort rätt : /
Skrivet 26 mar 2010 07:43 E.E (Ej registrerad)
Hela försäkringskassan är för krånglig!