Marianne fortsätter att driva ostboden
78-åriga Marianne Nilsson har bestämt sig för att fortsätta driva Lilla ostboden vid Lilla torg.
Hallå där...
... Marianne Nilsson, 78, som har bestämt sig för att fortsätta driva Lilla ostboden vid Lilla torg.
Hur länge planerar du att fortsätta med ostförsäljningen?
– Jag vet inte hur länge vår herre vill, har han en ostaffär till mig i himlen så sticker jag med detsamma, skämt åsido. Men det har varit för kallt att jobba i vinter. Det finns inget värmesystem så det har varit fyra plusgrader i butiken men nu kommer snart värmen.
Du tog över Lilla ostboden 1969 men i höstas blev det aktuellt att sälja butiken. Varför ändrade du dig?
– När jag lämnade in annonsen var det meningen att vi skulle flytta till vårt ställe i Småland, men en vecka senare blev min man sjuk. Därför tog jag tillbaka försäljningen för att jobba några timmar om dagen.
Vilka förändringar är på gång i butiken?
– Jag ska göra i ordning lite och sedan ska hälsovårdsnämnden komma dit och godkänna. Men jag vill inte göra om för mycket för då tappar butiken sin charm. Man kan till exempel inte sätta upp plasthyllor för då trivs varken jag, mina kunder eller ostarna.
Vad tror du om ostbodens framtid, finns det någon som kommer kunna axla ansvaret efter dig?
– Nej, det tror jag inte. Jag har inte hittat någon som har rätt känsla för det. De kan ingenting om ost. En som sökte gillade inte ens ost, då blir man ju lite mörkrädd.


















Tipsa oss!



