Halmstad

Publicerad 28 december 2009
Textstorlek 1 2 3
Klurigt regelverk. De villaägare som vill kunna ansöka om ROT-avdrag i deklarationen måste betala hela kostnaden för hantverksarbetet före årsskiftet.

Klurigt regelverk. De villaägare som vill kunna ansöka om ROT-avdrag i deklarationen måste betala hela kostnaden för hantverksarbetet före årsskiftet.

Villaägare riskerar ROT-chock

Vid årsskiftet väntar en skattechock för många villaägare i Halland i och med att reglerna för ROT-avdraget ändras.

Relaterat

Fakta

Alla hantverksjobb ger inte ROT-avdrag

Det går inte att få ROT-avdrag för mer än den skatt man ska betala under inkomståret. Den som har låga inkomster men höga reparationskostnader bör därför undersöka om en del av arbetet kan faktureras efter årsskiftet.

Saknar man lån går gränsen för fullt ROT-avdrag (50 000 kronor per individ) vid en inkomst på cirka 300 000 kronor. Har man lån och ränteavdrag måste man ha högre inkomster för att få maximalt ROT-avdrag.

Alla hantverksjobb berättigar inte till ROT-avdrag. Det gäller till exempel markanläggningsarbete, bygge av friggebod eller fristående garage. Grävning, installation av bergvärme samt renovering av kök kan du däremot göra avdrag för.

 

Källa: Villaägarnas Riksförbund, Skatteverket

Länk till fler exempel på skatteverkets hemsida.

För de villaägare som har anlitat hantverkare för att bygga om eller renovera sin bostad under andra halvåret 2009 har det funnits två sätt att ansöka om ROT-avdrag.

Nu varnar Villaägarnas Riksförbund för metoden som kallas säkerhetsventilen. Den innebär att villaägaren betalar 100 procent av arbetskostnaden själv och sedan begär skatteavdrag i en särskild ruta på inkomstdeklarationen 2010.

– Ska du använda dig av säkerhetsventilen, eller jag skulle snarare säga riskventilen, då måste du hålla tungan rätt i mun och göra rätt, säger Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarnas Riksförbund.

Från och med årsskiftet försvinner säkerhetsventilen helt. Skattechocken kan landa på tiotusentals kronor för de som använder metoden på fel sätt.

– Säg att du anlitar en hantverkare nu i december för 30 000 kronor. Betalar du räkningen innan årsskiftet så är det helt okej, då kan du göra ditt avdrag i deklarationen. Men om du betalar dina 30 000 i januari 2010, då får du inget ROT-avdrag.

Den säkrare metoden kallas fakturamodellen och går ut på att småhusägaren betalar hantverkaren för 50 procent av arbetet och att Skatteverket betalar ut resterande 50 procent, ofta inom tio dagar. I det fallet kan villaägaren välja om han vill betala sin del före eller efter årsskiftet.

Ulf Stenberg poängterar att skattereduktionen är densamma oavsett vilken modell man använder.

Han menar också att ROT-avdraget är onödigt komplicerat och att gränsdragningarna för vad som berättigar skattereduktionen inte alltid är rimliga.

– Om du bygger ett garage två meter bort från huset får du inte ROT-avdrag men bygger du ihop garaget med huset så får du det. Det är ingen logik i det, så det finns skäl att se över det här.

 

 

Publicerad 28 december 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 28 dec 2009 15:28 js (Ej registrerad)

Köp dej ett hus då, Claes....!

Skrivet 28 dec 2009 17:50 AP (Ej registrerad)

Eller en bostadsrätt....

Skrivet 28 dec 2009 19:35 OLLE (Ej registrerad)

Vilken intelligent lösning du har js. Vad lätt du löser orättvisor i samhället.

Skrivet 29 dec 2009 00:33 Claes Ohlsson (Ej registrerad)

Upplysningsvis: Jag har båda haft hus och bostadsrätt - vet att man lätt blir "gnällig" då. Arbetet förde mig till Halmstad, då fanns inget lämpligt hus utan flyttade till hyresrätt.

Skrivet 1 jan 2010 10:32 d (Ej registrerad)

Och vem ska då finansiera ert boende om nu alla gick och köpte hus eller lägenhet som ni föreslår, nej slopa alla subventioner för husägare, vill man bo i eget hus ska man också betala hela kostnaden för sitt boende.

Innehåll

Annonslinje

Lokala partiledare

Kultur i Halmstad

Annonslinje

Folk och Familj i Halmstad

Annat innehåll

Vädret i Halmstad

Mer info
Klart
12ºC
4 m/s

Läsarbilder - Halmstad

WEBBKAMERA
Stora Torg, Halmstad

◄ Klicka på bilden för
att starta webbkameran

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Entre
Entré
Hallands största nöjestidning
Goda idéer belönas med kaffe och kaka! Calle Magnusson, redaktör tel: 0730-29 81 48.
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 035-147500
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
sms / mms: HP [text] till 72099
Annonsera i
Hallandsposten
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen. Det blir dessutom billigare.
Prenumerera på
Hallandsposten
12 månader
2100:-
6 månader
1150:-
4 månader
870:-
2 månader
490:-
Månadskonto
184:-/mån
Prenumerera via RSS
» Nyheter
» Laholm
» Hylte
» Halland
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 

HP-kortet

HP-kortet med erbjudanden, endast för Hallandspostens prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 51 55
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
SMS Skicka ett SMS till 72099.
Börja med att skriva HP sedan mellanslag och ditt meddelande

Hallandsposten.se

Ansvarig utgivare: Viveka Hedbjörk
Webbansvarig: Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Fiskaregatan 21
Postadress: 301 81 Halmstad
Telefon: 010-471 51 00

Hallandsposten ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.