Charterutbudet blir större från Halmstad
Charterutbudet från Halmstad ökar. Tidigare i höstas presenterades vinterresor till Gran Canaria och till sommaren sätter man in 400 resor till Turkiet.
Relaterat
- Responsen från hallänningarna är så stark att vi lägger till fler resor från Halmstad nästa sommar, säger Bassam el Mattar, Fritidsresors Sverigechef.
Att svenskarna gillar att resa till Turkiet visar sig genom att man kunnat utöka antalet avgångar under de fem senaste åren från Fritidsresors sida. Och nu ges alltså hallänningarna möjligheten till smidigare resor.
Enligt ett pressmeddelande från Fritidsresor har avgångar från mindre och regionala flygplatser ökat med 30 procent det senaste året. Enligt Bassar el Mattar är det på grund av att många insett den stora fördelen – att spara tid. Något man instämmer med på Halmstad city airport.
- Våra resenärer påtalar ofta det positiva med att slippa köra bil långa sträckor för att ta sig till flygplatsen, säger Magnus Edman, vd för Halmstad city airport.


