Berg- och dalbanan låter dubbelt så mycket som tillåtet
Äventyrslandets nya åkattraktion låter dubbelt så mycket som den får. För att minska störningarna krävs en tio meter hög och 40 meter lång bullerskärm mot de närmaste bostäderna på Östergårdsvägen.
Relaterat
Det här visar en färsk bullermätning som ägaren till nöjesparken låtit göra efter uppmaning från miljö- och hälsoskyddsnämnden.
Mätningarna som gjorts av konsultföretaget WSP visar att bullernivåerna från attraktionerna i full drift överskrider riktvärdena under kvällar och helger med 12 decibel och dagtid med 7 decibel. Tillåtna nivåer är 50 decibel på dagtid och 45 decibel kvällar och helger.
- Det är ganska mycket, säger Tomas Jerson, akustiker på WSP och ansvarig för mätningarna.
Rangordningen av nöjesparkens attraktioner visar att det är den nya berg- och dalbanan Crazy Coaster som dominerar störningarna. Konsulten föreslår därför att det sätts upp en tio meter hög och 40 meter lång skärm väster om banan, med en vinkelrät fem meter lång skärmförlängning på kortsidan som vetter mot norr.
Läs mer om mätningarna i onsdagens tidning





