Deras oas hotas av bussarna
Boende längs norra delen av Knäredsgatan är upprörda. Deras gata har blivit en genväg för bussar som ska från regionbussterminalen till depån på andra sidan järnvägen.
Många privatbilister tar samma väg, trots att det är olagligt.
– Detta har varit en oas i stan. Nu kan vi inte samtala eller lyssna på radio i trädgården, säger Anki Danielsson, som bor i hörnet av Engelbrektsgatan och Knäredsgatan.
Det var strax före jul som hon upptäckte att det började köra tomma bussar längs med den norra delen av Knäredsgatan. Så småningom fick hon reda på att regionbussarna, som körs av Arriva, har fått tillstånd för att köra en genväg från regionbussterminalen på Bolmensgatan till depån på Stationsgatan där de har sin gastank.
Något skriftligt avtal finns inte, enligt Christer Johansson, kommunens projektledare för Resecentrum. Kommunen har hjälpt Arriva att ordna ett muntligt fordonstillstånd från fastighetsägaren Trafikverket, så att bussarna kan köra genvägen.
Ärendet handläggs nu av miljö- och hälsoskyddskontoret som ett klagomål. Kommunen har mätt hur många fordon som kör "smitvägen" under ett dygn. Det landade på 120 bussar och knappt 400 privatbilister.
Men privatbilisterna kommer troligtvis att bli färre den närmsta tiden. Efter klagomål har polisen reagerat och under den senaste veckan skrivit ut 40 ordningsböter till förare som olovligen kört genvägen.




