Halmstadbo grundlurad av nätföretag
Relaterat
Så många som uppåt tretusen kunder i Sverige kan ha drabbats av något som liknar århundradets värsta julklappsbedrägeri. Alla har det gemensamt att de beställt elektronikprylar av internetföretaget Kameraexperten i Solna veckorna före jul. Uppmaningen att betala i förskott på nätet ångrar säkert alla bittert idag. Pengarna försvann. Några varor dök dock aldrig upp.
– Hittills har 2 600 personer polisanmält företaget. Det är den största utredning som jag varit med om, säger utredningschef Jan Granqvist vid Stockolmspolisens bedrägerirotel Nord. Det blir en oerhörd utmaning att klara en förundersökning med så många målsägare.
Tre anställda vid Stockholmspolisen jobbar nu på heltid med utredningen. Polisen spanar efter en 26-årig man som misstänks ligga bakom härvan. Han är anhållen i sin frånvaro misstänkt för grovt bedrägeri. Ingen vet vart han tagit vägen.
Det är först när polisen får tag i honom som det kan klarläggas varför Kameraexperten plötsligt slutade leverera varor till sina kunder. Anmälningarna gäller köp av elektronikvaror för mellan några tusenlappar till som mest 25 000 kronor. Sammanlagt kan kunderna ha blivit blåsta på belopp över 10 miljoner kronor.
– Alla som handlar på internet borde vara mer försiktiga, säger Granqvist. Är ett erbjudande för bra för att vara sant så är det inte det heller, oftast. Folk är nog lite för naiva.
Också Allmänna reklamationsnämnden ARN har blivit överöst av anmälningar och frågor. Hittills har ett 60-tal formella anmälningar riktats mot Kameraexperten AB. Och kunderna är mycket oroliga.
Exakt hur många polisanmälningar som kommit in från Halland vet inte polisen. Men Kameraexperten betraktades tidigare som seriöst. Därför var kundkretsen sannolikt stor.
Nu lär förtroendet vara helt i botten.
– Jag känner mig verkligen lurad. Det är så overkligt alltihop, berättar Erik Rudling i Halmstad. Man kan inte tro att vi befinner oss i Sverige på 2000-talet.
Han är en av många drabbade och beställde en spelkonsol för 2 600 kronor i början på december. På uppmaning av bolaget betalade han med sitt Visakort knutet till Swedbank. Att dra pengarna från kontot var inget problem. Värre blev det med varorna.
– Via epost höll jag kontakt med Kameraexperten. De ursäktade sig hela tiden för att leveransen var försenad. Några veckor senare begrep jag förstås att det inte skulle bli någon spelkonsol och då krävde jag pengarna tillbaka, säger Erik. Men då svarade man inte längre.
Nu har han både gjort polisanmälan och ARN-anmälan. Till sin förvåning har dock Halmstadpolisen gett beskedet till honom att man redan lagt ner sin utredning, ett beslut som i så fall går rakt emot Stockholmspolisens intentioner.
Erik har dessutom pratat med sin bank om att få tillbaka pengarna. Ännu vet han inte hur det går. Men en fråga hänger i luften för alla just nu.
Är man som konsument helt oskyddad när en stor bank och ett väletablerat kortföretag medverkar vid internetaffärerna?































Tipsa oss!

