Entreprenörer gör prylar av plattor
Relaterat
Steg ett är produktutveckling. Utgångspunkten är att använda återvinningsmaterial.
– Vi tyckte gemensamt att det var en rolig idé att jobba med lp-skivor, det finns mycket nostalgi i det, säger Karin Waern.
HP-läsare av äldre årgång än cd-skivan har kanske någon gång råkat lägga en lp i solen och sedan fått en svajig musikupplevelse, men här handlar det om att medvetet värma vinyl för att göra veck och vågor.
Flickorna hjälps åt att bocka till brevställ och att forma skålar, de båda produkter som de bestämt sig för att satsa på.
– Vi har redan ringt giftinformationscentralen och kollat att skivorna inte är giftiga, berättar Emma Petzén.
– För vi vill ju inte förgifta våra kunder, fyller Malin Andersson i.
Nästa steg är att hitta ett lämpligt lack för att skydda pappersetiketten så att skålarna och ställen tål disk.
Personer som värnar om vinylen kanske får rysningar av idén att medvetet deformera plattor.
– Men i stället för att ha skivorna i ett skåp är det bättre att använda dem. De är ju snygga med sina pappersetiketter, kontrar Alexandra Gometz.
Flickornas handledare, Kristian Lyberg, är imponerad av eleverna från Getingeskolan.
– De är väldigt framåt, tar egna initiativ och resonerar på ett vuxet sätt, säger han.















Tipsa oss!




