Halland bara växer och växer
Halland växer och växer. Det är bara Stockholm som växer mer än Halland.
Relaterat
Sveriges befolkning ökade med 32 697 personer under årets första sex månader, och uppgick den 30 juni till 9 373 379 personer.
Fortsatt hög invandring och en ökning av antalet nyfödda barn är förklaringen, enligt SCB.
59 370 barn föddes under det första halvåret, vilket är en ökning med sex procent, jämfört med samma period 2009.
Av Sveriges kommuner har 180 ökat sin folkmängd sedan årsskiftet. 107 har fått minskad befolkning och tre har oförändrat antal invånare.
På länsnivå har Stockholms län haft den största befolkningsökningen, 0,76 procent, följt av Hallands län (0,44 procent) och Skåne län (0,42).
I fem län har befolkningen minskat. Störst var minskningen i Norrbottens län (0,16 procent), näst störst var den i Västerbottens län (0,13) följt av Jämtlands län där minskningen var 0,06).









Tipsa oss!




Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 aug 2010 20:38 julia (Ej registrerad)
Nu saknas bara jobben. Vi icke födda i Halmstad vill också ha jobb.
Vi har också utbildning och erfarenheter.
Skrivet 16 aug 2010 12:30 Rikard (Ej registrerad)
Det är inte konstigt med det. Halmstad är en bra stad att bo i! bara synd att ej jobben växer i samma takt!.