19ºC
7 m/s

Torsdag 9 september 2010

Tipsa HP Skicka SMS/MMS: HP [text] till 72099

Detta är den utskriftvänliga versionen av artikeln.Välj Skriv ut i din webbläsare för att inleda utskrift.(Detta meddelande skrivs ej ut)

Publicerad 23 november 2009

Två bilar brann på Falkagård

Polisen misstänker att någon anlagt branden som totalförstörde två bilar i Falkenberg på söndagskvällen.

Räddningstjänsten fick larmet om de två brinnande bilarna som stod parkerade på Ormvråksvägen klockan 23.09. Båda blev totalförstörda.
- Branden spred sig från den ena till den andra, säger Leif Berglund, vakthavande befäl vid Hallandspolisen.
Ingen av bilarna är stöldanmäld och polisen har varit i kontakt med den ene bilägaren. Den andre hade man inte fått tag på vid ettiden natten mot måndag. Något annat än de båda bilarna skadades inte.
- Det går inte att hitta någon naturlig brandorsak, så vi misstänker att branden är anlagd, säger Leif Berglund.
En teknisk undersökning kommer att göras.