Många hallänningar överviktiga
Övervikt och fetma är ett stort problem i dagens Sverige. Sex av tio anställda i Halland är överviktiga visar en undersökning gjord av hälsoföretaget Previa.
Relaterat
På uppdrag av arbetsgivare har Previa under åren 2009–2011 kartlagt hur vanligt det är med övervikt bland yrkesarbetande. I Halland har 2 188 personer deltagit i undersökningen. Studien visar att 57 procent av de anställda har ett BMI över 25. 12 procent har ett BMI över 30.
Men övervikt och fetma är självklart inte bara ett halländskt problem. Siffrorna för riket som helhet visar att 58 procent har ett BMI över 25. 15 procent har ett BMI över 30. Hallänningarna är alltså ”normaltjocka”.
BMI, body mass index, anger förhållandet mellan vikt och längd. Enligt WHO, Världshälsoorganisationen, betyder ett BMI över 25 att personen är överviktig. Ett BMI över 30 visar på fetma.
Previas studie visar att skillnaden i BMI är stor mellan olika åldrar. 59 procent av de anställda över 50 år i Halland är överviktiga. Bland de anställda under 36 år är bara 44 procent överviktiga.
Previa påpekar i en rapport att personer som lider av fetma riskerar att drabbas av hjärt-kärlsjukdomar och diabetes. Kartläggningens syfte har varit att ge underlag till arbetsgivarna så att de kan förbättra hälso- och arbetsmiljöarbetet på arbetsplatserna.


