En intenSiw inspelningsperiod
Hon är välbekant för publiken på Vallarna i Falkenberg. Madame Bofvén i årets julkalender.
- Oerhört smickrande att de skrev rollen för mig, säger farsveteranen Siw Carlsson.
Relaterat
Hon bor i Småland men känner sig hemma även i Halland.
- Jag har ju varit i Falkenberg nästan varenda sommar under 20 års tid. Så det är lite av vår andra hemort, berättar Siw.
Hur kom det sig att du hamnade i årets ”Tjuvarnas jul”?
- Den har skrivits och regisserats av Per Simonsson och Stefan Roos. Jag har jobbat lite med dem tidigare i ”Jonson och Pipen”. De hade mig i tankarna som madame Bofvén när de skrev historien. Hedrande och oerhört smickrande även om hon inte är någon jättesnäll figur i serien.
Kan du berätta lite om inspelningen?
- Vi höll på från början av februari och till början av maj i Stockholm. Den spelades in i Gamla stan och på Skansen. Det var fruktansvärt kallt när vi spelade in i början. Tjuvar rör ju sig ute om nätterna så det var då vi höll på. Vi började vid nio på kvällen och höll på till nästan fyra på morgonen vid något tillfälle.
Läs en längre intervju med Siw Carlsson i onsdagens Hallandsposten.
































Vad tycker du om årets julkalender? Kommentera!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 dec 2011 18:09 ophelia (Ej registrerad)
Årets julkalender är alldeles underbar. Och den lilla flickan Charlie ett under av skådespelarbegåvning.