Jazzsång enligt konventionerna
Vivian Buczek
”Live at the Palladium” (Crown jewels)
På varje jazzsångerska som skriver eget och ligger i framkant av utvecklingen går det minst två som förvaltar traditionen.
Relaterat
Och av de två är Vivian Buczek den bättre. Den polskättade skånskan gör ”A time for love” med innerlighet och ”Tea for two” i tre tempon och toppar med ordlösa improvisationer. Pianisten Claes Cronas trio med Hans Backenroth/Johan Löfcrantz Ramsay passar perfekt för sprudlande mainstreamjazz och som bonus hörs gitarristen Elias Källvik i två bossanummer.
Flera låtar känns igen från Halmstad och Varberg kvällarna efter liveinspelningen i Malmö förra hösten: ”Caravan” med rak funkrytm, en svängig ”Night in Tunisia” med latin/walking-växlingar och snabba ”It’s alright with me” som duett med Peter Asplund, vars scatsolo är bättre än sången, men som framför allt bidrar med arrangemang och glödande trumpetspel.







































