Lysande självironi sätter färg på Dahlgrens show
Ingen är som jag
Av och med: Eva Dahlgren Halmstads teater 29/4
Relaterat
Eva Charlotte Dahlgren, 51, är unik.
Precis som jag. Och du. Och alla andra.
Det är budskapet i den självbiografiska monologen ”Ingen är som jag” som på söndagskvällen på Halmstad teater nådde sin slutstation.
”Har aldrig sett någon likna mig nånstans...” sjunger hon i titelspåret.
Men av de 90 minuterna består 90 procent av monolog och bara 10 av musik.
Precis som vi, enligt Eva, till 90 procent är gener och 10 procent social påverkan.
Okej, det låter snustorrt.
Men det är precis tvärtom.
Varmt, personligt, träffsäkert, eftertänksamt och inte minst – roligt. Med en lågmäld ton, västerbottniskt sävligt tempo, snyggt bild – och ljussatt och regisserat av Måns Herngren som tillsammans med Eva också slår an den nostalgiska strängen.
För det är sån hon är, Eva Dahlgren. Född i Umeå och uppvuxen i Nynäshamn, Vendelsö och Lund. ”Som en fjällbjörk”, säger hon själv.
De som påstår att Eva är trist och inåtvänd har aldrig sett en konsert med henne.
Okej, hennes låtar har väl aldrig varit några musikaliska lyckopiller. Men snacket mellan låtarna däremot, det har alltid varit underfundigt och sprängfullt av humor, satir och självdistans.
Och det är just mellansnacket, där hon aldrig har fått tala till punkt, och funderingarna som aldrig fått plats som här lyfts fram i rampljuset i en turné som startade redan 2010.
Eva har gjort 20 plattor varav 13 studioalbum, fått sju Grammisar, tre Rockbjörnar och skrivit fem böcker.
Men hon har aldrig varit rädd för att ge sig ut på okänt vatten och provat på nya saker.























