Linnea Olsson får stöd för cd
Halmstadmusikern Linnea Olsson har fått 100 000 kronor i produktionsstöd för ett cd-album från Kulturrådet.
Relaterat
Linnea Olsson spelar till vardags cello och sjunger i Paintbox, och spelar även med artister som Ane Brun och Frida Hyvönen, men 15 februari släpper hon sin första soloplatta "Ah!" med enbart cello och sång.





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 jan 2012 11:21 Tvåtummen (Ej registrerad)
Det är allas våra pengar, vilket gör dem till andras pengar också.
Jag vill inte att någon skall få stöd till saker som borde skötas privat
och bryr mig inte om hur någon blir utvald att få skattepengar till
en hobby.
Din liknelse med kläder etc. vore korrekt om du fick dessa också av staten, men eftersom vi inte får det så är den felaktig.
Vad är en själslig konkurs och hur vet du när den har gått i konkurs?
Är det när någon inte uppskattar viss kultur eller ingen , eller är okunnig?
Kan du definiera med subjektiva kriterier , jag kan iaf inte det. (kan isf bero på min bristfälliga utb.)
Jag väljer vilka jag vill stödja med mina egna pengar och därmed får mina personliga
kulturfavoriter stöd. (i mitt fall är det mängder med böcker, musik/film-skapare)
Vital verksamhet = saker som sköts bättre statligt/kommunalt än enskilt.
Göra en CD av skattepengar är inte vital verksamhet oavsett hur bra/nyskapande musiken är.
Skrivet 5 jan 2012 13:35 Fredrik Davidsson (Ej registrerad)
Käre tvåtummer. Vadå andras pengar? Är det inte våra pengar? Gäller inte jag som skattebetalare?
Om du vill veta vilka kriterier som gäller för att söka statliga konstnärsstöd får du väl helt enkelt ta reda på det. Om du är tillräckligt intresserad gör du säkert det. Du kan börja med att ta kontakt med kulturrådet. Att det ligger ett problem i det förstår jag att du tycker eftersom du inte själv har kollat upp det.
Att ingen skall få om inte alla får är ingen bra ide´. Då borde alla gå i likadana kläder, äta lika mycket mat, titta på samma tv-programm, tycka likadant, heja på samma lag osv.
Vad är tramsigt med själslig konkurs menar du?
Att vi har olika former av stöd för olika typer av kulturella yttringar är ngt vi bör vara stolta över. Det betyder att vi värdesätter kultur inte endast ur ekonomiskt perspektiv. Det är väl bra?
SD är oftast emot denna form av kulturbidrag.
Vad betyder "jag är för kultur"och "vital verksamhet"?
Mvh /Fredrik Davidsson
Skrivet 3 jan 2012 22:20 Tvåtummer (Ej registrerad)
Det är enkelt att vara solidarisk med andras pengar ser jag på vissa kommentarer.
Om vi nu skall ha ett samhälle där vi ger pengar till CD produktion av musik (vilket vi inte ska ha i min åsikt) så vill jag veta varför Linnea förtjänar denna ynnest och inte de andra 50000 grupper/personer som också vill släppa en musik-CD.
Vad är det för kriterier som gör hennes musik värd stöd medans alla andra inte förtjänar det?
Däri ligger ett problem (av många).
Om vi nu skall stödja sådana kulturyttringar så måste vi stödja ALLA sådana annars är det censur och eget tyckte som avgör vilka som får stöd.
Därför skall INGA ha stöd för det är orimligt att allas kulturyttringar får stöd av alla.
Löjliga kommentarer om SD (de är snarare för sådant här stöd än emot) eller själslig konkurs är tramsigt att läsa.
Jag är för kultur men jag är för att alla SJÄLV väljer vad man vill spendera SINA pengar på och inte att någon annan bestämmer det åt mig via skatten.