Stor metalfest i Falkhallen i november
Sommarens succé med Falkenberg Rockfest på Vallarna får nu en uppföljare inomhus. Fyra tunga band spelar i Falkhallen 24 november med Lillasyster som huvudakt.
Relaterat
Lillasyster kommer från Göteborg och spelar metal/hardcore. Bandet bildades 2006 och skivdebuterade året efter med ”Hjärndöd musik för en hjärndöd generation”.
Samma år hamnade de på Trackslistan för första gången med Rihanna-covern ”Umbrella”. Lillasyster hette från början Rallypack, men bytte namn när de började att skriva låtar på svenska och förra året specialskrev de en låt till hockeylaget Västra Frölunda (”Till Scandinavium”).
Övriga band som spelar på Falkenberg Rockfest Indoor är Bullet, Lechery och Paradise Crue. Heavy metalbandet Bullet kommer från Växjö och bildades 2001. De har bland annat varit förband åt AC/DC på Ullevi 2009.
Lechery från Halmstad spelar också heavy metal och har funnits i sin nuvarande form sedan 2004 då Martin Bengtsson lämnade Arch Enemy för att skapa sin egen musik.
Paradise Crue är en ung metaltrio från Falkenberg som bildades för ett år sedan och de kallade sig då för Painkillers.



















