logo

Scen

Publicerad 22 januari 2010
Textstorlek 1 2 3
Tittar på. Julie (Susanna Levonen) sitter still medan Jean (Njabulo Mthimkhulu) och Christine (Nokrismesi Skota) tar en svängom.

Tittar på. Julie (Susanna Levonen) sitter still medan Jean (Njabulo Mthimkhulu) och Christine (Nokrismesi Skota) tar en svängom.

Fotograf:
Malin Arnesson

Nya dimensioner i drama av Strindberg

Relaterat

Artikelbilder

Tonsatt. Librettot i operan ”Julie” är ”en kondenserad och komprimerad version av Strindbergs sorgespel”, skriver recensenten.

Tonsatt. Librettot i operan ”Julie” är ”en kondenserad och komprimerad version av Strindbergs sorgespel”, skriver recensenten.Fotograf: Malin Arnesson

När belgaren Philippe Boesmans’ ”Julie” – efter August Strindbergs kammarspel om den skickelsedigra midsommarnatten i herrgårdsköket – första gången gick över tiljorna på La Monnaie i Bryssel 2005 var två svenska sångerskor, Malena Ernman och Kerstin Avemo, starkt delaktiga i verkets omedelbara internationella framgång. Produktionen har för övrigt visats även i svensk television och stycket sedan också vandrat vidare till bland annat franska, italienska och brittiska operahus.

Nu har det fått sin första inscenering i författarens hemland – först sjösatt på Norrlandsoperan i höstas och i dagarna aktuell i Malmö, i regi av sydafrikanen Matthew Wild och med två av rollerna besatta med svarta sångare från Cape Town Opera; fortsättning på ett tidigare väletablerat samarbete mellan institutionerna.

Omständigheten antas naturligtvis ge en delvis ny dimension åt konflikten, det handlar nu inte bara om köns- och klasskamp, utan också om överskridna rasbarriärer och kolonial historia. Tidsmässigt är dramat här bestämt till 1937, associationerna leder inte alldeles osökt till Karen Blixens afrikanska berättelser och miljöer.

Librettot – sammanställt av Luc Bondy och Marie-Louise Bischofsberger – är en kondenserad och komprimerad version av Strindbergs sorgespel; i Boesmans’ skiftningsrika och kammarmusikaliskt hållna partitur – känsligt och insiktsfullt realiserat under Andreas Lönnqvists ledning – har slagverket en framträdande plats och även de, frånsett hornen, enkelbesatta träblåsstämmorna ges stort individuellt utrymme.

För att uppnå en för kammarformatet eftersträvansvärd intimitet benyttjar man sig i Malmö av den sällan använda C-salongen, i vilken publiken kommer närmare scenen på vilken Michael Mitchell etablerat en lätt stiliserad scenografi i vilken exter- och interiör gränslöst flyter samman, symboliskt omslutna av en låg vall av gummidäck.

Den exotiska lokaliseringen understryks ytter­ligare av snitt och färger i Annsofi Nybergs kostymer.

Det hela är både prydligt och intresseväckande, vokalt klanderfritt återgivet av Susanna Levonens neurotiska och självupptagna Julie, med säker och expansiv sopran, av Njabulo Mthimkhulus reslige Jean, en baryton med både värme och skärpa, och inte minst av Nokrismesi Skotas rörliga och vackert skimrande sopran i Christines parti.

Vad man däremot saknar i gestaltningen som helhet är sinnligheten, den erotiska spänningen, de tvära kast och de dramatiska stämningsväxlingar som är själva nerven i Strindbergs diktning och gör den till en angelägenhet bortom både tid och rum, med eller utan musik.

c Vad man där­emot saknar i gestaltningen som helhet är sinnligheten.

Publicerad 22 januari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Sök i arkivet

Ladda hem Flash!
Entre
Entré
Hallands största nöjestidning
Goda idéer belönas med kaffe och kaka! Calle Magnusson, redaktör tel: 0730-29 81 48.
Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 035-147500
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
sms / mms: HP [text] till 72099
Annonsera i
Hallandsposten
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen. Det blir dessutom billigare.
Prenumerera på
Hallandsposten
12 månader
2100:-
6 månader
1150:-
4 månader
870:-
2 månader
490:-
Månadskonto
184:-/mån
Prenumerera via RSS
» Nyheter
» Laholm
» Hylte
» Halland
» Sport
» Kultur
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Halmstad

Inga artiklar har skapats ännu

Hylte

Inga artiklar har skapats ännu

Laholm

Inga artiklar har skapats ännu

Mars 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32.  
  33.  
  34.  

Nyhetstips

Tel: 010-471 51 55
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
SMS Skicka ett SMS till 72099.
Börja med att skriva HP sedan mellanslag och ditt meddelande

Hallandsposten.se

Ansvarig utgivare: Viveka Hedbjörk
Webbansvarig: Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Fiskaregatan 21
Postadress: 301 81 Halmstad
Telefon: 010-471 51 00

Hallandsposten ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.