Folk & familj

Publicerad 10 december 2009 Uppdaterad 10 december 2009
Textstorlek 1 2 3
Glatt gäng. Kvällssykretsen i Torup må ha sina träffar på kvällstid men häromdagen bevisade de att de är morgonpigga också då hela gänget gick upp  i ottan för färd till Köpenhamn och julmarknad. Förväntansfulla inför resan var Eva Birgersson, Katarina Bengtsson, Monica Larsson, Gullan Montan, Mona Bengtsson, Majken Bengtsson och Evy Mårtensson.

Glatt gäng. Kvällssykretsen i Torup må ha sina träffar på kvällstid men häromdagen bevisade de att de är morgonpigga också då hela gänget gick upp i ottan för färd till Köpenhamn och julmarknad. Förväntansfulla inför resan var Eva Birgersson, Katarina Bengtsson, Monica Larsson, Gullan Montan, Mona Bengtsson, Majken Bengtsson och Evy Mårtensson.

Fotograf:
Åsa Montan

Syföreningsliv mer än bara sy och sticka

Bilden av syföreningsdamer som åldringar som bara syr och stickar medan prosten läser ur bibeln är förlegad. I Torups kvällssykrets är yngsta medlemmen 46 och äldsta 74 år och häromsistens bar det av på inspirationsresa till Köpenhamn.

Relaterat

Hur skulle välgörenhetsorganisationer klara sig utan alla duktiga ideella krafter i kommunens, länets och landets alla syföreningar som året runt stickar, syr, broderar och fixar till försäljningar och auktioner för att dra in pengar till behövande?

Syföreningarna är så mycket mer än broderier och sticknålar. Som resten av samhället utvecklas också dessa ständigt.

– Vi är lite trötta på bilden av oss som gamla tanter som sitter och stickar och syr medan prästen läser i bibeln. För oss är syföreningen ett sätt att träffas och ha roligt tillsammans medan man gör saker som kommer andra till nytta, säger Monica Larsson som för en fem-sex år sedan var med om att starta upp Torups kvällssykrets.

Då fanns redan dagsykretsen med damer som varit med i många år, men som började bli lite äldre. För de något yngre fanns ingen riktig hemvist så Monica och ett glatt gäng damer drog igång en egen verksamhet.

– Vi som är lite yngre jobbade ju på dagarna då de äldre damerna träffades. Eftersom många ändå var intresserade av att engagera sig så föll det sig naturligt att starta egen verksamhet, säger Monica Larsson.

Snart var det tiotalet kvinnor som under vinterhalvåret sedan dess träffas varannan torsdag i församlingshemmet. Och visst blir det att sy, sticka och brodera, men det är inte allt.

– Det känns ganska viktigt att verksamheten inte bara handlar om att sy. Vi träffas även privat och gör sociala saker tillsammans. Går på teater eller som nu åker till Köpenhamn för att mysa på julmarknad och samla ny inspiration till nästa års julauktioner, förklarar Monica Larsson.

Mycket fika blir det också och framför allt mycket bus och skratt.

– Att det är så pass stor åldersskillnad på oss gör det extra kul. Det är alltid en massa att prata om. Visst vore det kul att få in fler medlemmar, men det är svårt att locka folk.

Allting som tillverkas under året; sjalar, vantar, mössor, tavlor, tomtar samt tomtesäckar med julgåvor skänkta av de lokala företagen och butikerna och mycket mer används till lotterier och auktioner som inbringar pengar.

– Och allting går till välgörenhet. Vi har flera verksamheter som vi sätter in pengar till. Allting vi gör privat bekostar vi naturligtvis själva, understryker Monica Larsson.

Just att man även hittar på resor, teaterbesök och annat tror Monica Larsson kan hjälpa till med en viss nyrekrytering inför framtiden.

– Sådana här verksamheter måste också utvecklas för att inte försvinna. Allting förändras och då måste syföreningarna hänga med, säger hon.

Publicerad 10 december 2009 Uppdaterad 10 december 2009
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Bloggar i Halland

JessanA
13+1
JessanA
Tis 31 aug 10:32
JessanA
13+0
JessanA
Mån 30 aug 12:14
JessanA
KUB-test
JessanA
Tors 26 aug 20:21
plutt2007
Blogg
plutt2007
Tors 19 aug 12:12
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 035-147500
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
sms / mms: HP [text] till 72099
Annonsera i
Hallandsposten
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen. Det blir dessutom billigare.
Prenumerera på
Hallandsposten
12 månader
2100:-
6 månader
1150:-
4 månader
870:-
2 månader
490:-
Månadskonto
184:-/mån
Prenumerera via RSS
» Nyheter
» Laholm
» Hylte
» Halland
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 

HP-kortet

HP-kortet med erbjudanden, endast för Hallandspostens prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 51 55
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
SMS Skicka ett SMS till 72099.
Börja med att skriva HP sedan mellanslag och ditt meddelande

Hallandsposten.se

Ansvarig utgivare: Viveka Hedbjörk
Webbansvarig: Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Fiskaregatan 21
Postadress: 301 81 Halmstad
Telefon: 010-471 51 00

Hallandsposten ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.